W marcu, stając się już tradycją, odbędzie się druga edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis, organizowane przez łódzkie Monopolis. Właśnie poznaliśmy bogaty program wydarzenia. Pisze Dariusz Pawłowski w „Polsce Dzienniku Polskim”.
Druga odsłona Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis zaplanowana jest w dniach 22-27 marca w Scenie Monopolis. Miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć jedenaście spektakli przygotowanych przez debiutantowi doświadczonych artystów, a także trzy pokazy mistrzowskie.
- Gdy przed rokiem z Andrzejem Sewerynem tworzyliśmy Festiwal Sztuki Aktorskiej Teatropolis zależało nam na tym, aby zapraszać do Łodzi najlepsze teatry w Polsce, aby łodzianie mogli obcować ze sztuką na najwyższym poziomie - podkreśla Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis i pomysłodawca Teatropolis. - I to nam się udało. Cieszę się bardzo, że w tym roku ponownie gościć będziemy tak wielu wspaniałych aktorów i że nasz festiwal spotkał się z tak żywym zainteresowaniem publiczności, środowiska teatralnego, mediów.
Łódzki festiwal otworzy spektakl „Zapowiada się ładny dzień" w wykonaniu Joanny Gonschorek, zdobywczyni Grand Prix pierwszej edycji Teatropolis.
Tego dnia dwukrotnie na Scenie Monopolis będzie można zobaczyć też spektakl mistrzowski w wykonaniu Marii Seweryn - „Na pierwszy rzut oka".
Do udziału w tegorocznym festiwalu zgłoszono aż 53 spektakle. Finałową jedenastkę (9 w kategorii Open i dwa w kategorii Debiuty) wybrał dyrektor artystyczny Teatropolis Andrzej Seweryn. - To była ogromna satysfakcja, o trudności wyboru nie będę mówił, bo jest to oczywiste: trudno porównać różę czerwoną do róży białej i mówić, która z nich powinna być zakwalifikowana - zauważa aktor. - Zależało mi na zachowaniu różnorodności, aby widz miał możliwość zetknięcia z odmiennymi rodzajami aktorstwa. Mamy też silną reprezentację kobiet na naszym festiwalu.
W kategorii Open widzowie zobaczą następujące spektakle: „Czarownice" - wykonanie: Alicja Czerniewicz, Wiktoria Czubaszek i Paulina Mikuśkiewicz, scenariusz Magdalena Drab, reżyseria Karolina Kowalczyk (projekt współfinansowany przez wydział kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia i Fundusz Wsparcia Kultury); „Elektra" Eurypidesa - wykonanie, reżyseria, dramaturgia: Joanna Holcgreber (produkcja Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice"; „Historia Jakuba" - wykonanie Łukasz Lewandowski, autor tekstu Tadeusz Słobodzianek, reżyseria Aldona Figura (Teatr Ateneum); „Ifigenia ze Splott" - wykonanie Agnieszka Skrzypczak, autor sztuki Gary Owen, reżyseria Filip Gieldon (Teatr im S. Jaracza w Łodzi); „ Leopold" - wykonanie Zbigniew Zamachowski, Joanna Pocica i Weronika Krystek, autor Jacek Cygan, reżyseria Krzysztof Jasiński (Teatr STU); „Pogo" wykonanie Marcin Hycnar i Radosław Luka, reżyseria Kinga Dębska (Och Teatr), „Stryjeńska. Lefs dance Zofia" - wykonanie Dorota Landowska, scenariusz Anna Duda; „W maju się nie umiera" - wykonanie Agnieszka Przepiórska, tekst Piotr Rowicki, reżyseria Anna Gryszkówna (Dom Spotkań z Historią); „Very Funny" - wykonanie, tekst i reżyseria: Gruba i Głupia, czyli Patrycja Kowańska i Dominika Knapik.
W kategorii Debiuty wybrano dwa przedstawienia: „Dystrofia" - wykonanie Faustyna Baran, scenariusz i reżyseria Anna Maska oraz „Warszawa płonie" - wykonanie Kacper Jan Lechowicz, Akademia Teatralna w Warszawie.
W jury zasiądą Anna Seniuk, Danuta Stenka, Łukasz Maciejewski, Andrzej Seweryn i Krzysztof Witkowski. Podczas gali finałowej wręczone zostaną statuetki i nagrody dla laureatów festiwalu: w kategorii Open będzie to 20 tys., a w kategorii Debiut 10 tys. zł. Na zakończenie Teatropolis odbędzie się pokaz mistrzowski „Scenariusza dla trzech aktorów" w wykonaniu Jana Peszka oraz Andrzeja i Mikołaja Grabowskich. Dzisiaj rozpoczyna się sprzedaż karnetów, a za kilka dni biletów na poszczególne przedstawienia.