EN

3.04.2021, 08:21 Wersja do druku

Łódź. Baśniowa Kawiarenka online na Wielkanoc

A gdyby tak, w oczekiwaniu na wiosnę, skoczyć na chwilę do Afryki? Na przekór nudzie kolejnego lockdownu sprawdzić, dlaczego wielbłądy mają garby, wieloryby – wąski przełyk, a słonie – długie trąby? I to bez wychodzenia z domu! Począwszy od wielkanocnej niedzieli Baśniowa Kawiarenka zaprasza małych i dużych odkrywców we wspólną podróż.

fot. mat. teatru

Przedstawienie „Dlaczego słonie mają trąby – opowieści afrykańskie”, osnute na kanwie „Takich sobie bajeczek” noblisty Rudyarda Kiplinga, miało swoją premierę na deskach „Baśniowej Kawiarenki” w 2013 roku i od tamtej pory cieszy się niezmienną popularnością wśród młodych widzów. Składają się na nie trzy historie: o ciekawskim słoniątku, leniwym wielbłądzie i łakomym wielorybie. W opowieściach o zwierzętach mali widzowie odnajdują ludzkie przywary i odkrywają, że z każdej opresji można znaleźć wyjście i wyciągnąć naukę, a trudne doświadczenia mają też swoje jaśniejsze strony. Na internetowej scenie pojawi się kilkanaście dowcipnie skonstruowanych mupetów, figurek i lalek stolikowych w kolorach i wzorach charakterystycznych dla kultury afrykańskiej, animowanych przez aktorów „Baśniowej Kawiarenki”: Urszulę Binkowską i Włodzimierza Twardowskiego. Na ścieżkę dźwiękową złożą się wesołe piosenki w afrykańskich rytmach ze słowami Jana Tomasza Pieczątkowskiego.

Aby najmłodsi nie spędzali jednorazowo dłuższego czasu przed ekranem komputera, tabletu czy telefonu, 45-minutowy spektakl został podzielony na trzy 15-minutowe akty. W ten sposób będzie można go obejrzeć w częściach lub w całości. Z myślą o dzieciach głuchych i niedosłyszących, przedstawienie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

„Baśń się plecie w Internecie” to zainaugurowany w ubiegłym roku cykl spektakli lalkowych online. Inicjatywa ma wspierać dostęp do oferty teatralnej dla młodego widza w warunkach ograniczeń wywołanych pandemią. To także oferta dla dzieci, które mają stale utrudniony dostęp do placówek ze względu na ograniczoną sprawność ruchową czy miejsce zamieszkania poza dużym miastem. Wspólne z opiekunami oglądanie ma sprzyjać wzmacnianiu więzi, wspierać kreatywną aktywność, rozwój artystycznej wrażliwości i dyskusję o ważnych emocjach.

Za reżyserię spektaklu odpowiadają Urszula Binkowska i Włodzimierz Twardowski. Scenografię zaprojektowała Maria Kostrzewska-Baron, lalki wykona ła Janina Kamińska , muzykę skomponowa ł Tomasz Walczak, a za ruch sceniczny odpowiada Kazimierz Knol .   

Inicjatywa została dofinansowana w ramach programu małych grantów Urzędu Miasta Łodzi. Widowisko z ostanie udostępnione bezpłatnie i bezterminowo na stronie www Baśniowej Kawiarenki oraz w jej kanałach na Facebooku i YouTube w sobotę 3 kwietnia 2021 o 16.00.


„Baśniowa Kawiarenka”, czyli kameralny teatr lalkowy dla dzieci, połączony z kawiarnią i mini-księgarnią, działa w Łodzi od 2008 roku. To pierwsze i jedyne takie miejsce w Polsce. W ciągu 13 lat działalności zrealizowała 22 premiery: baśni, bajek i opowieści z całego świata, spektakli opartych na motywach utworów H.Ch. Andersena, Braci Grimm, Ch. Perraulta, J. Tuwima, J. Brzechwy, A. Fredry, J. de La Fontaine’a, A. Puszkina i autorów ludowych. W przestrzeni mieszczącej ok. 40-osobową publiczność zostało zrealizowanych 3600 spektakli dla  144  tys. widzów głównie z Łodzi i województwa. Odbywają się tu także warsztaty teatralne i Spotkania z książką. W czasie ferii i wakacji szkolnych z oferty Kawiarenki mogą nieodpłatnie korzystać podopieczni domów dziecka, aktorzy odwiedzają także dzieci w łódzkich szpitalach.

Wiosną 2020 roku, w związku z zamknięciem instytucji kultury spowodowanym pandemią COVID-19, artyści „Baśniowej Kawiarenki” zrealizowali cztery internetowe spotkania z książką oraz – w ramach programu Kultugranty 2020 – internetowe przedstawienie „Baśń się plecie w Internecie, czyli jak zrobić teatr w domu”. Spektakl został wyświetlony ponad 35 tysięcy razy.

Założycielka i kierowniczka artystyczna „Baśniowej Kawiarenki”, Urszula Binkowska, jest dyplomowaną aktorką-lalkarką i teatrolożką, absolwentką kulturoznawstwa UŁ, reżyserem i autorką scenariuszy. Wieloletnia aktorka Teatru Lalki i Aktora „Pinokio” w  Łodzi, na którego deskach zagrała 60 ról. Jest laureatką odznaki „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Łodzi. W „Baśniowej Kawiarence” wyreżyserowała 21 przedstawień, napisała 16 adaptacji baśni i 4 własne sztuki, a także zagrała 40 ról.        

W 2009 roku „Baśniowa Kawiarenka” otrzymała od Prezydenta Miasta Łodzi wyróżnienie jako Miejsce Przyjazne Dziecku.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

03.04.2021