EN

18.12.2020, 12:51 Wersja do druku

Łódź. 8. AŻ Festiwal online

Dobrze znany publiczności festiwal muzyczny w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej organizowany jest przez Akademię Muzyczną w Łodzi już po raz ósmy. Pierwszy raz w historii przybierze postać online i będzie transmitowany na kanale YouTube uczelni. Program, jak zwykle, usatysfakcjonuje każdą publiczność: symfoniczne świętowanie Roku Beethovenowskiego, koncert z muzyką barokową, nieco opery i muzyki z Hollywood, swing i nowy jazz, a także muzyka współczesna (Glass, Reich, Cage). Codziennie od 27 grudnia do 1 stycznia o godzinie 18.00 Akademii Muzycznej w Łodzi zaprasza na swój kanał YouTube. Dostęp do platformy jest bezpłatny.
 

fot. mat. organizatora

Pierwszy koncert 8. AŻ Festiwalu wypełni muzyka barokowa (27 grudnia). Wydarzenie ukaże muzyczny pejzaż Europy XVII i XVIII wieku. Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Łodzi zaprezentuje muzykę „gigantów baroku” z Anglii, Francji, Włoch i Niemiec. Zabrzmią suity i koncerty Antonia Vivaldiego, Henry’ego Purcella, Georga Philippa Telemanna, Georga Friedricha Haendla i Jeana-Baptiste’a Lully’ego. Nad koncertem kierownictwo artystyczne objął wiolonczelista Jakub Kościukiewicz we współpracy z Rafaelem Gabrielem Przybyłą i Juliuszem Żurawskim.

Jak co roku miłośnicy muzyki jazzowej odnajdą w programie festiwalu wieczór dla siebie. Tym razem aż dwa! Orkiestra Kameralna PRIMUZ pod batutą Łukasza Błaszczyka wystąpi ze skrzypkiem Stanisławem Słowińskim i jego zespołem (28 grudnia). Wykonają wspólnie I Koncert skrzypcowy „Visions” Stanisława Słowińskiego, w którym, oprócz dominującej roli skrzypiec, solo prezentują się jazzowe instrumenty. Zagrają: Marta Wajdzik (flet, saksofon), Zbyszek Szwajdych (trąbka, flugelhorn), Jacek Długosz (gitara), Franciszek Raczkowski (fortepian), Justyn Małodobry (kontrabas) oraz Dawid Fortuna (perkusja).

Klasyczną odsłonę jazzowego świata zaprezentują studenci Akademii w koncercie „Cały ten swing” (29 grudnia). Big Band pod kierownictwem Jacka Delonga zagra standardy jazzowe i przeboje w autorskich aranżacjach instrumentalnych.

mat. organizatora

W programie AŻ Festiwalu pojawi się koncert z perkusyjną muzyką współczesną (30 grudnia). Dwie absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi – Ewelina Hajda i Małgorzata Kolasa oraz The Bacewicz Percussion Ensemble pod kierownictwem Piotra Sutta odkryją na nowo piękno muzyki XX wieku, dzięki kompozycjom m.in.: Steve’a Reicha, Philipa Glassa i Johna Cage’a.

W sylwestrowy wieczór (31 grudnia) wystąpią studenci i absolwenci Wydziału Sztuk Scenicznych, którzy zrzeszeni są w Kole Naukowym Miłośników Opery. Tym razem połączą swoją miłość do śpiewu z miłością do kina w koncercie „Z opery do Hollywood”. Zabrzmią piosenki z klasycznych już filmów, takie jak: „Diamonds Are a Girl’s Best Friend”, „Ada, to nie wypada!”, „Sex appeal”, „Singing in the Rain”, „Już nie zapomnisz mnie”. Program doskonały na początek całonocnej zabawy!

Na finał festiwalu w Nowy Rok (1 stycznia) zagra Orkiestra Symfoniczna łódzkiej Akademii oraz pianista Jacek Wendler, który zakwalifikował się do udziału w nadchodzącym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Artyści wykonają program wpisujący się w obchody Roku Beethovena: Uwerturę „Coriolan” op. 62 oraz Koncert fortepianowy C-dur op. 15. Muzyków poprowadzi zza dyrygenckiego pulpitu Marcin Wolniewski. Na część koncertu batutę przejmie Marek Walczak, student z klasy dyrygentury Profesora Wolniewskiego, interpretując III Suitę „Antiche danze ed arie per liuto” Ottorina Respighiego.

Więcej informacji: amuz.lodz.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne