Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia istnienia. Dzięki uprzejmości łódzkiej sceny prezentujemy zdjęcia archiwalne z różnych lat historii instytucji. Może ktoś z naszych Czytelników się na nich rozpoznaje?
Teatr Lalek Arlekin w Łodzi został założony w 1948 roku przez Henryka Ryla - reżysera, lalkarza, społecznika i pedagoga. Pierwsza premiera odbyła się dokładnie 30 grudnia 1948 roku, w gmachu przy ul. Piotrkowskiej 150 - wystawiono wówczas przedstawienie dla dzieci „Dwa Michały i świat cały". Drugą premierą teatru były "Kolorowe piosenki" – spektakl przez wiele lat określany jako „wzorcowe przedstawienie dla najmłodszej widowni”. W sztuce "Wesoła maskarada", której premiera odbyła się 23 października 1949 roku, po raz pierwszy na scenie pojawił się aktor w masce.
W roku 1958 "Arlekin" przeniósł się do obecnej siedziby, u zbiegu ul. Wólczańskiej i Alei 1 Maja, czyli powstałego w 1902 roku pięknego secesyjnego budynku.
Henryk Ryl był do 1964 roku dyrektorem i kierownikiem artystycznym teatru, w latach 1964-1974 pełnił funkcję kierownika artystycznego, a do 1978 roku - reżysera i konsultanta programowego. Dyrektorem teatru w 1964 roku została Regina Elkanowa. W 1974 roku dyrektorem mianowano ucznia Ryla, Stanisława Ochmańskiego. Następcą Stanisława Ochmańskiego został w 1992 roku Waldemar Wolański – od roku 1981 aktor i reżyser w "Arlekinie". W czerwcu 2018 roku dyrektorem sceny został Wojciech Brawer.
W ciągu 75 lat istnienia „Arlekin” przygotował 300 premier, a ponad 35 tysięcy spektakli obejrzało niemal 8 milionów widzów w siedzibie i w plenerze, w Polsce i na świecie. Teatr prezentował wielokrotnie swoje dokonania na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Anglii, Brazylii, USA, Francji, Rosji, Izraelu, Japonii, Holandii, Niemczech, Pakistanie, Austrii, Słowacji, Iranie, Danii, Meksyku, Włoszech, Węgrzech, Bałkanach, Tajwanie, Indonezji czy Tajlandii. Od 2012 roku teatr nosi imię swojego założyciela.
"Arlekin" ma w swoim stałym repertuarze około 30 przedstawień – zrealizowanych przez czołówkę polskich reżyserów, dramaturgów, scenografów i kompozytów. Wiele z tych spektakli zostało docenionych na licznych międzynarodowych festiwalach (także przez dziecięce jury) – "Arlekin" to jeden z najczęściej nagradzanych teatrów w ostatnich kilku sezonach.