EN

11.08.2022, 10:07 Wersja do druku

Litwa. We wrześniu ruszy III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Trans/Misje Balticum

Troki zapraszają na III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Trans/Misje Balticum. Pisze Piotr Wyszomirski w „Gazecie Świętojańskiej”.

fot. mat. organizatora

Po raz trzeci Troki będą gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Trans/Misje Balticum. Tym razem w dwóch odsłonach i pod patronatem Ministra kultury Republiki Litewskiej Simona Kairisa, posła na Sejm RL Edity Rudelienė i Mera rejonu trockiego Andriusa Šatevičiusa.

– Trzecia edycja będzie nieco inna od poprzednich. Tym razem, oprócz krajów bałtyckich i Polski, zaprosiliśmy twórców z Ukrainy. Ich udział będzie symbolem jedności naszych państw i narodów w obliczu zbrodniczej napaści na Ukrainę. Ciekawostką będzie wspólny performans z udziałem litewskich studentów Akademii Teatralnej w Kłajpedzie i performerów z Charkowa, którzy już nieraz brali udział w wydarzeniach w Trokach i Wilnie. Obok czołowych teatrów litewskich zaprezentowana będzie też poezja polska po litewsku w ramach Roku Romantyzmu Polskiego, a odtwóczyniami będą aktorki litewskie: Agnieszka Ravdo i Jurgita Umaraite – mówi Edward Kiejzik, Dyrektor Festiwalu.

Ponad 200 artystów z 5 krajów

III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Trans/Misje Balticum odbędzie się w dwóch etapach: 4-11 września oraz 9-28 października. W tym okresie planowanych jest ponad 20 wydarzeń (spektakle, koncerty, wernisaże), w których wystąpi ponad 200 artystów z Litwy i zagranicy: ​Łotwy, Polski, Ukrainy i Niemiec. Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 4 września tradycyjnie na Zamku w Trokach, gdzie wystąpi kwartet smyczkowy Infra z orkiestrą symfoniczną Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu. W programie festiwalu znalazły się spektakle Teatru Daugavpils, Teatru im. Oskarasa Koršunovasa Wilnie, Państwowego Teatru Lalek w Kownie, Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego, Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie i Forum Baltikum –Dittchenbühne e.V. z Hamburga.

Przedstawienia dla widzów w każdym wieku

Program festiwalu przewiduje dwa spektakle dla młodych widzów: „Bajkowy świat H.K. Andersena” Państwowego Teatru Lalek z Kowna oraz „Krόl Maciuś I” Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie. W tym roku na festiwalu Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny zaprezentuje  spektakl „Magnolie siarkowe”. Europa się starzeje, ale jaka jest pozycja osób starszych w społeczeństwie? Czy to tylko stare, bezużyteczne ciała? Jaki jest związek między dziećmi a rodzicami, związek między wykorzystywaniem a opieką? – pytają autorzy. Polskie Studio Teatralne w Wilnie zaprezentuje spektakl muzyczny „Na ulicy Wileńskiej”, Łotewski Teatr Państwowy w Dyneburgu spektakl „Na początku było…”, Wileński Teatr Miejski Oskara Korszunowasa pokaże „Pelikana” a Teatr Miejski w Hamburgu Forum Baltikum – Dittchenbuhne e.V. zaprezentuje sztukę „Kopernik”. Z Polski przyjedzie tradycyjnie Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ze spektaklem „Wenus w futrze”, który możemy pamiętać z ekranizacji Romana Polańskiego. Przed rozpoczęciem litewskiego festiwalu delegacja trockich artystów odwiedzi Trans/Misje w Rzeszowie, gdzie zaprezentują specjalny program poświęcony 700-leciu miasta Troki.

Państwowy Teatr Lalek z Kowna pokaże premierowe przedstawienie dla dorosłych pt. „Las bogów”. Spektakl oparty na pamiętniku Balisa Sruogi w groteskowy sposób opowiada o jego strasznych przeżyciach w nazistowskim obozie koncentracyjnym Stutthof podczas drugiej wojny światowej.

Galeria Sztuki „Foje” zaprezentuje trzy wystawy

Podczas festiwalu Galeria Sztuki „Foje” zaprezentuje aż trzy wystawy w trzech różnych miejscach. Wystawę „Swoi: Vincas i Mindaugas Norkai”, której kuratorką jest Lilija Valatkienė, obejrzymy w siedzibie Galerii Sztuki „Foje” w Pałacu Kultury w Trokach, wystawę („Strumiłło 5xS”) w pałacu Zatrocza oraz tradycyjną wystawę plakatu teatralnego z Rzeszowa w starym pałacu Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

– W tegorocznej edycji będzie dużo malarstwa, wszystkie dni festiwalowe wzbogacimy imprezami plenerowymi, w większości muzycznymi. W trudnych czasach jest szczególnie ważne, by nie zaprzestawać tworzyć oraz mieć silne zaplecze przyjaciół i partnerów, którzy swoim udziałem wspierają nasze działania. Mowa oczywiście o Partnerach i Mecenasach. Jak co roku pieczę nad Festiwalem sprawują: Minister Kultury Republiki Litewskiej Simonas Kairys, Mer rejonu trockiego Andrius Šatevičius oraz posłanka na Sejm RL Edita Rudeliene. Festiwal obejmie najciekawsze przestrzenie, bo oprócz Teatru na Pohulance w Wilnie (obecnie Rosyjski Teatr Dramatyczny Litwy) działaniami objęte będą: Zamek w Trokach, Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu, Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie i parki trockie. Motto tegorocznych Trans/Misji Balticum brzmi: „Troki 700 – przecinek w Historii”. Jubileuszowy rok 700-lecia miasta wypełnimy kulturą, chcemy jak najpełniej zaprezentować dziedzictwo tego wyjątkowego miasta – zakończył Edward Kiejzik.

Więcej informacji o wydarzeniach festiwalowych Trans/Misje Balticum i program już wkrόtce można będzie znaleźć na stronie trakurumai.lt.

Do zobaczenia na festiwalu!

III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Trans/Misje Balticum, 4-11 września i 9-28 października.

Organizatorzy: Polski Teatr Studio w Wilnie, Pałac Kultury w Trokach, Galeria Sztuki „Foje”

Dyrektor Festiwalu: Edward Kiejzik

Kuratorzy: Edita Tamulytė, Renata Semaškienė, Ernesta Petrowska

Tytuł oryginalny

4.09-28.10 III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Trans/Misje Balticum, Troki

Źródło:

„Gazeta Świętojańska”
Link do źródła

Autor:

Piotr Wyszomirski

Data publikacji oryginału:

10.08.2022

Wątki tematyczne