EN

3.04.2023, 11:24 Wersja do druku

Litwa. Po premierze filmu „Lila Kiejzik – portret” w kinie Pasa w Wilnie

1 kwietnia, w kinie Pasaka przy ul. Paupio 26 w Wilnie, odbyła się premiera filmu „Lila Kiejzik – portret” w reż. Agnieszki Wąsikowskiej.

fot. Ričardas Grigas/mat. organizatora

Był to refleksyjny, spokojny spacer sentymentalny, poetycka podróż przez świat Lili Kiejzik – reżyserki teatru polskiego na Litwie, animatorki kultury, organizatorki międzynarodowych festiwali teatralnych, aktorki i pedagoga, wychowawczyni kilku pokoleń aktorów.  

Lila Kiejzik to wybitna reżyserka teatralna, kierowniczka i reżyserka Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie. Z Lilą wyruszymy w podróż do jej rodzinnego domu w Dojlidach, w którym wychowała się pod opieką ciotki. Zapoznamy się z historią bohaterki filmu, która odda się wspomnieniom: przypomni widok zza okna, szkołę i wycięty wokół sad, podróż na Syberię, gdzie zesłany był jej wujek Antoni, pierwsze spotkania z teatrem, krótsze i dłuższe rozstania, próby odbywane z maleńkim wtedy synem Edwardem oraz przedstawi „Teatr Kiejzików”, który tworzą dziś razem.

„Lila Kiejzik – portret” to opowieść o tym, że teatr może stać się domem, który jednoczy różne dusze. Reżyserem tego filmu jest młoda i bardzo utalentowana reżyserka Agnieszka Wąsikowska, która również jest aktorką z zawodu i pięknie rozumie i zna duszę ludzi teatru.

„Cała klasa szła do teatru pani Strużanowskiej na sztukę »Niemcy«. Cała klasa szła, a ja nie poszłam. Ale kolejnego dnia jedna z pań nauczycielek przyszła do mnie i mówi: »Lilo, ty musisz tam pójść«. Widocznie ta pani wiedziała, że ja muszę. No więc poszłam i zostałam na całe życie” – powiedziała w filmie L. Kiejzik.
 
Na premierze Filmu – Dokumentu obecni byli wierni widzowie, przyjeciele oraz ludzie, z którymi Lila Kiejzik przez długie lata pracowała,na codzień tworzy i żyje teatrem. Przepełniona sala Kina Pasaka w teatralny sposób uczciła pamięć kilka dni temu tragicznie zmarłego wieloletniego i zasłużonego aktora i wokalisty ś.p. Czesława Sokołowskiego, urywkiem „Na Wileńskiej Ulicy”, spektaklu, w którym grał przez ponad 20 lat.

Organizatorem tego pięknego wydarzenia, jak i twórcą głównym Filmu jest Telewizja Polska przy produkcji TVP Kultura oraz współorganizacji TVP Wilno

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne