EN

14.05.2021, 11:56 Wersja do druku

Litwa. Nowa produkcja Polskiego Teatru Studio i TVP Wilno

13 maja w Trokach na Litwie zakończono zdjęcia do filmowej adaptacji utworu Juliusza Słowackiego „Preliminaria peregrynacji do Ziemi Świętej Jego Osobowości Księcia Radziwiłła Sierotki”.

fot. Ricardas Grigas / mat. teatru

Zdjęcia do „Odrodzenych Duchem" trwały przez ostatni tydzień w malowniczej scenerii zamków w Trokach i Miednikach oraz na Zatroczu na Litwie. Telewizyjny spektakl powstaje pod kierunkiem Sławomira Gaudyna, reżysera Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, oraz Jacka Januszyka – reżysera filmowego.

W „Odrodzonych Duchem” zobaczymy m.in. takich aktorów jak Edward Kiejzik – w roli księcia Radziwiłła Sierotki, Piotr Cyrwus – Podkomorzy, Mateusz Mikoś - ks. Ryłło,  w rolę Starosty wciela się natomiast Sławomir Gaudyn. W ekranizacji występuje również Agnieszka Rawdo. Przy produkcji spektaklu pracował polsko-litewski zespół techniczny, liczący 20 osób.

„Preliminaria…” to satyra obyczajowa, zbliżona do współczesnej groteski, to utwór realistyczny zaprawiony wybornym humorem, ironią. Premiera teatralna w reżyserii Lila Kiejzik według scenariusza Alwida Bajor, odbyła się 6 września 2009 r.  na scenie Dom Kultury Polskiej w Wilnie. Adaptacji scenariusza dla potrzeb filmowych dokonał Sławomir Gaudyn. Producentami ekranizacji są Edward Kiejzik – Polski Teatr Studio w Wilnie oraz Mirosław Bieraza – TVP Wilno.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

14.05.2021