EN

4.11.2021, 12:05 Wersja do druku

Legnica. Trzydzieści lat Klubu Gońca Teatralnego

Powstał w 1991 roku jako jeden z pierwszych w Polsce. Inicjatywa i nazwa przyszły do ówczesnego Centrum Sztuki - Teatr Dramatyczny z zewnątrz wraz z wydawanym przez Macieja Nowaka tygodnikiem Goniec Teatralny i jego pomysłem na edukację teatralną. Dziś legnicki Klub Gońca Teatralnego działający przy Teatrze Modrzejewskiej jest jedynym, który kontynuuje edukację teatralną pod pierwotnym szyldem.

fot. Wojciech Obremski

Założony przez Macieja Nowaka w 1990 roku pierwszy powojenny tygodnik teatralny w Polsce zgromadził wokół siebie szerokie grono współpracowników i entuzjastów, inspirował przy tym nowatorskie działania z zakresu edukacji teatralnej. W swojej krótkiej historii Goniec Teatralny pełnił ważną rolę w ówczesnym życiu teatralnym dokumentując burzliwe przemiany będące konsekwencją przełomu 1989 roku i powrotu do kapitalizmu, takie jak: zmiany na stanowiskach dyrektorów teatrów, kryzys finansowy, reforma sieci teatralnej polegająca na przekazaniu większości scen samorządom, pierwsze prywatne studia aktorskie, początki mecenatu prywatnego itd.

Ambicją założyciela, wydawcy i redaktora naczelnego od początku było stworzenie wokół pisma ogólnopolskiej sieci klubów prowadzących teatralne zajęcia edukacyjne dla młodzieży. W 1991 roku Klub Gońca Teatralnego powstał w świeżo powołanym Centrum Sztuki - Teatr Dramatyczny w Legnicy, hybrydzie powstałej z połączenia Wojewódzkiego Domu Kultury i Teatru Dramatycznego.

- Dla polskiego życia teatralnego Kluby Gońca Teatralnego były tym, czym dla aktualnie rządzących są Kluby Gazety Polskiej - śmieje się Irena Olender, która organizowała legnicki KGT. - Plakaty zapraszające młodzież rozkolportowaliśmy po całym województwie. Na inauguracji z udziałem Macieja Nowaka i Joanny Szczepkowskiej, która współpracowała z tygodnikiem, widownia była pełna. Szybko okazało się, że są wśród nich bardzo kreatywne dzieciaki. Nie tylko z Legnicy, ale także z Lubina, Złotoryi czy Jawora. Namówiłam do współpracy Janusza Chabiora, który właśnie pojawił się w zespole CS-TD. Był opiekunem grupy, w której pojawił się młodziutki Tomasz Kot. Pamiętam, że pierwszym spektaklem, który wystawili klubowicze był "Ubu król" Alfreda Jarry’ego. Pamiętam także wiosenną akcję na legnickim Kozim Stawie, czyli"Topienie Marzanny", którą połączyliśmy z wyjazdem dwoma pełnymi autobusami do Wolimierza do Teatru Klinika Lalek. To w naszym KGT pojawił się młody mieszkaniec Sichowa k. Jawora Janusz Gałuszka, dziś jeden z bardziej znanych malarzy współczesnych, laureat nagrody specjalnej legnickiego Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych "Promocje" z 2000 roku, którego wystawę w legnickiej Galerii Sztuki można było oglądać przed dwoma laty - wspomina.

W 1992 roku Goniec Teatralny przestał się ukazywać, zaś Irena Olender wyjechała do Gdańska, by wraz z Maciejem Nowakiem pracować w tamtejszym Centrum Edukacji Teatralnej. Klub Gońca Teatralnego w legnickim CS-TD przejęła Joanna Rostkowska, która do dziś jest koordynatorem jego działalności.

- Od 2004 roku współpracujemy z legnickim Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych, które skupia legnickich aktorów i animatorów kultury. Prowadzimy zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poszczególne grupy finalizują każdy sezon pokazem spektakli, które przygotowują w ramach warsztatów. Organizujemy także akcje happeningowe i społeczne. Staramy się tak prowadzić edukację teatralną, żeby uwrażliwiała na problemy społeczne, cele artystyczne stawiając na drugim planie. W latach 2005-2011 edukacja teatralna była prowadzona na Scenie na Piekarach, na legnickim blokowisku w tzw. „sypialni miasta”. Od początku i nadal są to jedyne tego typu bezpłatne zajęcia artystyczne w Legnicy. Z reguły po kilku dniach od ogłoszenia zapisów na kolejny sezon mamy komplety - wspomina i objaśnia Joanna Rostkowska wyliczając długą listę wychowanków legnickiego KGT. To nie tylko Tomasz Kot, ale także i m.in.: Gabriel Fleszar, Aleksandra Listwan, Ewelina Gronowska, Grzegorz Grecas, Aneta Zwierzyńska, Darian Wiesner, Maciej Rabski, Ewelina Zielonka, Małgorzata Rostkowska, Krzysztof Grabowski, Malwina Rusów i wielu innych.

Od kilku sezonów ukształtował się powtarzalny schemat w działalności legnickiego KGT, jedynego w Polsce, który przetrwał i doczekał swoich 30. urodzin. W rok jubileuszowy legnicki Goniec wszedł z aktywnością w sześciu grupach. Są to: Szkoła Czarodziejów Wyobraźni (dla dzieci w wieku 6- 10 lat), Gogusie (dla młodzieży 14-15 lat), Pogotowie Teatralne (dla osób po kryzysach psychicznych), Mały Goniec (dla dzieci w wieku 11- 13 lat),   Bagażnik (dla dorosłych i seniorów), Ślady (dla młodzieży 16-19 lat).

Jesienią 2021 roku Radio Wrocław zakwalifikowało Klub Gońca Teatralnego działający przy Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy do TOP 5 najciekawszych amatorskich grup teatralnych na Dolnym Śląsku (plebiscyt w toku).

fot. mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne