EN
12.04.2022, 10:02 Wersja do druku

Legnica. Rusza współpraca Teatru Modrzejewskiej z Akademią Teatralną w Warszawie

Na niedzielę 8 maja Teatr Modrzejewskiej zaplanował kolejną premierę. „Puste miasto” Dejana Dukovskiego w reż. Weroniki Kuśmider rozpocznie współpracę pomiędzy legnicką sceną a Akademią Teatralną z Warszawy, w ramach której studenci reżyserii będą mieli okazję do wyprodukowania w Legnicy swoich spektakli dyplomowych. Więcej o przedstawieniu i projekcie opowiedzieli Jacek Głomb i Weronika Kuśmider podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

fot. Karol Budrewicz/mat. teatru

- Rozpoczynamy współpracę z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza z Warszawy przy produkcji spektakli dyplomowych – rozpoczął dyrektor Modrzejewskiej Jacek Głomb. - Będę się starał, żeby ta współpraca była jak najszersza, ale nie mogę  zagwarantować, że dyplomy w Legnicy będą pojawiały się co roku.

Przedstawienie dyplomowe Weroniki Kuśmider będzie realizacją tekstu Dejana Dukovskiego, opowiadającą o „braciach, którzy w czasie wojny odnajdują się po dwóch stronach barykady”. Debiut instytucjonalny studentki Akademii Teatralnej będzie polską prapremierą sztuki „Puste miasto” Dukovskiego. W związku z produkcją przedstawienia twórcy repertuarowej nowości zwracają się do mieszkańców Legnicy z prośbą o wsparcie scenograficzne.

- W związku z tym, że główną inspiracją dla scenografii jest sytuacja, która naprawdę miała miejsce kilkanaście lat temu w Sarajewie - jakiś czas po zakończeniu wojny bałkańskiej na głównej ulicy Sarajewa ustawiono tyle pustych krzeseł ile było ofiar-mieszkańców miasta. W związku z tym, że temat oraz tytuł spektaklu mocno nas umieszczają w kontekście opuszczonego, skonfliktowanego miasta, chcemy wykorzystać kilkaset krzeseł do produkcji scenografii – w związku z tym zwracamy się z prośbą, szczególnie do mieszkańców Legnicy, o ofiarowanie niepotrzebnych krzeseł.

Jak podkreślił Jacek Głomb, Teatr Modrzejewskiej ma już doświadczenie w prowadzeniu podobnych zbiórek społecznych. Krzesła do teatru dostarczyć można osobiście lub poprzez kontakt z sekretariatem dyrektora umówić ich transport. Twórcy czekają na wsparcie mieszkańców do 30 kwietnia.

Na koniec spotkania z mediami Weronika Kuśmider opowiedziała o realiach pracy nad spektaklem dyplomowym studentów reżyserii w Akademii Teatralnej.

- Szkoła wymaga od studenta realizacji spektaklu dyplomowego na zawodowej scenie w instytucji,  spektaklu który wchodzi do repertuaru i nie jest jednorazowym wydarzeniem, natomiast nie jest w stanie sama zapewnić produkcji takiego spektaklu. Moje koleżanki i koledzy próbują własnych sił – to jest chodzenie po teatrach, pisanie do dyrektorów i to jest najtrudniejsza część całych studiów  - opowiedziała Kuśmider, która później dodała - Pochodzę z artystycznej rodziny, mój ojciec jest aktorem. Wyrosłam z dużym szacunkiem do teatru w Legnicy, bo ja jako dziecko bardzo dużo o nim słyszałam. Jestem bardzo wdzięczna dyrektorowi Jackowi Głombowi, że zgodził się na tę produkcję.

Efekty współpracy zaprezentowane zostaną  na Scenie Gadzickiego już 8 maja o godzinie 19.00.

Weronika Kuśmider - Studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, absolwentka Kolegium MISH i Kolegium Artes Liberales UW. Wyreżyserowała spektakle St. Nicholas Conora McPhersona (2017) oraz Kołysankę dla Ofelii (2016). Jako asystent reżysera współpracowała z PICT Classic Theatre w Pittsburghu, PA (USA), Teatrem Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie i Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni. Przełożyła na polski sztukę nowojorskiej dramatopisarki Andrei Kuchlewskiej, pt. Martwa natura. Od 2016 roku prowadzi zajęcia Jak ciało staje się słowem – praktyka sztuki na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego a także warsztaty teatralno-ruchowe w Krakowie i Warszawie. Uczestniczka II edycji TEDx UW. Pochodzi z Krakowa).

Tytuł oryginalny

Współpraca THM z Akademią Teatralną

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła

Autor:

Konrad Pruszyński

Data publikacji oryginału:

11.04.2022

Wątki tematyczne