EN

18.09.2024, 11:10 Wersja do druku

Legnica. Konferencja „Irena Solska i teatr w powojennej Legnicy" oraz czytanie sztuki o aktorce

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy i Muzeum Miedzi zapraszają 26 września, od godz. 13.30, na konferencję popularnonaukową  „Irena Solska i teatr w powojennej Legnicy".

fot. mat. teatru

Irena Solska – wielka aktorka pierwszych dekad XX wieku, zniewalająca nieuchwytnym urokiem, niezapomniana Rachela z prapremiery Wesela, wzbudzająca u publiczności i krytyki zachwyt graniczący z histerią. Ta wyjątkowa i zasłużona artystka miała w swoim życiu również legnicki epizod. W sezonie 1948/49, będąc osobą ciężko chorą, już ponad siedemdziesięcioletnią, praktycznie zamieszkała w naszym mieście, prowadząc tu teatr. Dziś jej wysiłki są właściwie zapomniane, tymczasem stanowią one frapujący rozdział opowieści o budowie życia kulturalnego na Ziemiach Zachodnich.

W ramach konferencji wysłuchamy referatów wybitnych uczonych zajmujących się dziejami teatru oraz historią Legnicy. Konferencji będzie towarzyszyć również wystawa Pierwsza pięciolatka. Legnica 1945-50, przygotowana przez Muzeum Miedzi w Legnicy, a także czytanie sceniczne nowej sztuki Roberta Urbańskiego o legnickiej działalności Ireny Solskiej.

Program konferencji:

I. Referaty – Hall Starego Ratusza

13.40 – 14.10 – prof. Janusz Degler (Uniwersytet Wrocławski) – wybitny teatrolog i edytor, „cesarz polskiej witkacologii”, zasłużony badacz teatru polskiego XX wieku, opowie o Solskiej jako muzie Witkacego i innych twórców polskiej kultury, których inspirowała.

14.10 – 14.40 – prof. Dariusz Kosiński (Uniwersytet Jagielloński) w referacie o intrygującym tytule Dlaczego teatr w Legnicy powinien nosić imię Ireny Solskiej, a nie Heleny Modrzejewskiej, opowie o zapomnianych zasługach Solskiej, bez której trudno sobie wyobrazić polski teatr współczesny.

16.30 – 17.00 – dr Natalija Jakubowa (Słowacka Akademia Nauk), jedna z najbardziej aktywnych cudzoziemskich badaczek kultury polskiej, przybliży tajemnicze losy Solskiej w latach drugiej wojny światowej i opowie o jej do dziś niewydanych w całości pamiętnikach.

17.00 – 17.30 – dr Marek Żak (Muzeum Miedzi w Legnicy), młody badacz, mający już na koncie wiele odkryć dotyczących białych plam historii miasta i regionu – opowie o życiu teatralnym miasta w powojennym pięcioleciu, pionierach życia teatralnego na Dolnym Śląsku i o polityce kulturalnej, zarówno tej na szczeblu centralnym, jak i tej lokalnej.

***

Godz. 19, Scena Gadzickiego:

Czytanie sceniczne sztuki Roberta Urbańskiego IrSol albo Dusze i zwierzaki

reżyseria i opracowanie muzyczne: Robert Urbański
opieka scenograficzna: Małgorzata Bulanda

występują: Zofia Bąk, Bartosz Bulanda, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Bogdan Grzeszczak, Arkadiusz Jaskot, Mateusz Krzyk, Łukasz Kucharzewski, Zuza Motorniuk, Jakub Stefaniak, Paweł Wolak

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi dr Milan Lesiak (Uniwersytet Wrocławski).

Sztuka została napisana dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czytanie sceniczne sztuki jest częścią projektu pn. Konferencja popularnonaukowa „Irena Solska i teatr w powojennej Legnicy”.

Źródło:

Materiał nadesłany