EN

3.12.2021, 10:07 Wersja do druku

Legnica. „Fanny i Aleksander” Teatru Modrzejewskiej w nurcie online Boskiej Komedii

Zapowiadana na 5 grudnia prezentacja „Głosów Nowej Białorusi” na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki nie będzie jedynym legnickim akcentem podczas 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. W nurcie online zaprezentowany zostanie spektakl Teatru Modrzejewskiej „Fanny i Aleksander” w reżyserii Łukasza Kosa.

fot. Karol Budrewicz

Organizatorzy krakowskiego festiwalu również i w tym roku postanowili zaistnieć ze swoim programem w przestrzeni internetowej. Do udziału w nurcie online zaproszonych zostało sześć przedstawień, które „eksplorują na różnych poziomach wyobcowanie człowieka i jego próby znalezienia wyjścia z matni, jaką zgotowała nam rzeczywistość” - piszą na stronie internetowej twórcy festiwalu. Wśród zaproszonych tytułów znalazły się m.in. „Austerlitz” Krystiana Lupy zrealizowane w Teatrze Młodzieżowym w Wilnie, „Powrót do Reims” Katarzyny Kalwat z repertuaru Nowego Teatru w Warszawie czy „Kruk z Tower” Aldony Figury ze stołecznego Teatru Dramatycznego.  

Organizatorzy postanowili zaprosić do współpracy również Teatr Modrzejewskiej z Legnicy, który online zaprezentuje sceniczną realizację „Fanny i Aleksander” Ingmara Bergmana. Pokaz blisko czterogodzinnego przedstawienia zaplanowany jest na 7 grudnia i rozpocznie się o godzinie 19.00.

Tomasz Domagała: Spektakl Kosa, podobnie jak film Bergmana, podzielony jest na dwie części. Pierwszą stanowi kolorowa, pełna radości panorama spełnionego życia w różnorodnej, wielopokoleniowej rodzinie, radosne uczestnictwo w domowych, społecznych i teatralnych rytuałach, drugą – życie w przepełnionym strachem i rygorem ascetycznym, szarym domu biskupa Edwarda, który – z racji swej religijnej funkcji – jest bezkarny i właściwie wszechmocny.

Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl: "Fanny i Aleksander" imponuje swym rozmachem, a jak na Teatr Modrzejewskiej, również swą długością. Odznacza się też wspaniałą energią i zaangażowaniem całego zespołu. Zespołu w najszerszym tego słowa znaczeniu, bo jak rzadko kiedy chce się zaliczyć do niego wszystkich technicznych, garderobianych i pracowników sceny.

Magda Piekarska, Dialog: Legnickie spektakle niemal zawsze są intrygującą kreacją zbiorową, ale takie olśnienia jak w "Fanny i Aleksandrze" nie zdarzają się przy każdej premierze – musiałabym wymienić tu cały zespół, żeby każdemu oddać sprawiedliwość.

Wszystkie festiwalowe spektakle prezentowane w internecie dostępne będą dla widzów przez dwukrotność czasu ich trwania. Przedstawienie Krystiana Lupy oraz „Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny według Michelangela Caravaggia” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz dostępne będą nieodpłatnie. Na pozostałe propozycje z nurtu online obowiązywać będzie jednorazowy pakiet w cenie 5 zł, dostępny na stronie www.playkrakow.com.

Występują: Ewa Galusińska, Rafał Cieluch, Magda Biegańska, Joanna Gonschorek, Anita Poddębniak, Robert Gulaczyk, Ninel Kos, Rema Kos, Ezra Kos, Bogdan Grzeszczak, Małgorzata Urbańska, Paweł Wolak, Gabriela Fabian, Aleksandra Listwan, Mateusz Krzyk, Małgorzata Patryn, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Katarzyna Dworak, Paweł Palcat, Bartosz Bulanda, Łukasz Kos, Mariusz Sikorski

Tytuł oryginalny

„Fanny i Aleksander” w nurcie online Boskiej Komedii

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła

Wątki tematyczne