EN

16.09.2024, 13:51 Wersja do druku

Kwidzyn. 19. Międzynarodowy 23. Festiwal Animo - od 1 października

Scena Lalkowa imienia Jana Wilkowskiego w Kwidzynie zaprasza na 19. Międzynarodowy 23. Festiwal ANIMO, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-5 października. Spektakle będą prezentowane w Czarnej Sali oraz na dużej scenie Kwidzyńskiego Centrum Kultury. Grupy teatralne  odwiedzą również placówki oświatowe szerząc sztukę teatru animacji wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

fot. mat. teatru

Festiwal Animo może pochwalić się bardzo szerokim wachlarzem repertuarowym, gdyż każdy odbiorca znajdzie tu coś dla siebie. Poranne spektakle organizowane dedykowane szkolnej widowni, spektakle popołudniowe o godz. 17.15 oraz wieczorne o godz. 19.00. W nurcie generacyjnym m.in. Grupa Coincidentia ( Polska) w spektaklu „Ściana z widokiem” czy Mayyan Lungman z Francji w spektaklu „ Niyar”, która w bardzo wizualny sposób opowiada ponadczasową historię o tęsknocie i pragnieniu samorealizacji. Zamysł grania z papierem i w papierze, piękna aranżacja sceny i oryginalne lalki bez twarzy  to zaproszenie widza do poetyckiej podróży pełnej magii, szczęścia i smutku.

Podczas tegorocznego ANIMO obchodzić będziemy 30-lecie pracy artystycznej twórcy, reżysera i aktora - Adama Walnego.

Walny-Teatr zaczął swoją działalność w 1994 roku pracą nad realizacją spektaklu według scenariusza Ingmara Bergmana “Siódma Pieczęć” w autorskiej technice Pałub zmechanizowanych. Miała to być jednorazowa prezentacja związana z pracami badawczymi nad performatywnymi możliwościami rzeźby w ruchu. Rzeczywistość okazała się jednak inna od planowanej, powstał spektakl, który miał ponad jedenaście premier w różnych obsadach i z różnymi wariantami scenariusza. Grany był przez ponad 10 lat i stał się mitem założycielskim solowej działalności Adama Walnego. Od tego czasu Walny zrealizował ponad 16 premier w swoim teatrze i 10 we współpracy z innymi teatrami, zagrał prawie 1000 spektakli na festiwalach, zjeździł z nimi pół Europy i cały kraj, najchętniej jednak gra w swojej... stodole w Dzięglu, gdzie założył Centrum Kukły Polskiej. Walny, na przekór teoretykom teatru, identyfikuje się też jako twórca polskiego Teatr Stodolanego – tego wywodzącego się z nurtu wędrownych komediantów XVIII wieku, a nie z XIX wiecznej walki o tożsamość narodową.

Festiwal Animo 2024 to również filmy animowane, warsztaty, panele dyskusyjne prowadzone przez krytyków teatralnych.

Rozpoczęcie festiwalu odbędzie się 01.10.2024r. o godz. 17.30  wystawą pt. „PUSTY TALERZ” - to kolekcja fotografii Marka Tyndy, która powstawała na przestrzeni kilku lat. Początkowo nie przyświecała jej żadna głębsza idea, prócz chęci satyrycznego sparafrazowania.„instagramowej” mody na dzielenie się „influencerów” z tzw. „followersami” fotografiami posiłków przed ich skonsumowaniem.

„Chciałbym, żeby te zdjęcia stały się cegiełkami, które przyczynią się do nakarmienia kilku niedożywionych osób. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na organizację zajmującą się dokarmianiem głodnych i niedożywionych. Cena jednej pracy - co łaska. Jak ją kupić? Wystarczy zerwać wybrany wydruk ze ściany i zapakować do koperty, a następnie dowolną kwotę wrzucić do skarbonki.
Oczywiście kopertę z zapakowanym zdjęciem zabieramy do domu ;)
Dziękuję za szczodrość.
Wasz głos festiwalu”- Marek Tynda.

Na zakończenie festiwalu propozycja teatru Hop Signor Teatr z Grecji w spektaklu „Blue”. Policja - stróż prawa jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych profesji. Policjanci są często obarczani winą za wykonywanie rozkazów, a nawet sposób w jaki je wykonują. Są obiektem stereotypizacji, wyśmiewani, wzbudzają lęk, są wrogami, są bohaterami, a również reprezentują represję państwa. Spektakl ten to próba odpowiedzi na pytanie: Co ja do ciebie czuję?

Organizatorzy 19 Międzynarodowego 23 Festiwalu ANIMO Kwidzyn 2024 życzą Państwu wielu wzruszeń i przeżyć artystycznych. Pokochajmy teatr animacji i wspierajmy sztukę.
Szczegółowy program i ceny biletów na naszej stronie www.animofestival.pl

Scena Lalkowa imienia Jana Wilkowskiego w Kwidzynie. 

Źródło:

Materiał nadesłany