W niedzielę 24 stycznia o 15.00 na stronach internetowych orfeo.com.pl oraz uzdrowisko-krynica-zegiestow.pl rozpocznie się transmisja online koncertu noworocznego „Wielka sława to żart”, poświęconego pamięci Bogusława Kaczyńskiego w piątą rocznicę śmierci, która przypada na 21 stycznia.
Wspaniałe arie i duety zaśpiewają sopranistka Małgorzata Długosz i tenor Adam Sobierajski. Gośćmi specjalnymi będą: królowa polskiej operetki Grażyna Brodzińska i dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski. Zagra orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy, a zatańczy zespół Studia Baletowego im. Władysława Szlęka w choreografii Małgorzaty Malczak. W repertuarze znajdą się takie hity jak: „Wiedeń, miasto moich marzeń”, „Przetańczyć całą noc”, „Lat dwadzieścia miał mój dziad”, „Granada”, „Signorina”, „Marsz Radetzky’eego” czy tytułowy utwór Johanna Straussa „Wielka sława to żart” z operetki „Baron cygański”, towarzyszący Bogusławowi Kaczyńskiemu w ciągu całej kariery.
Gospodarz wieczoru Łukasz Lech przeprowadzi rozmowy z artystami i organizatorami, wypełnione anegdotami o Bogusławie Kaczyńskim, najwybitniejszym popularyzatorze muzyki poważnej. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a sponsorem – „Kryniczanka”. Partnerami są: Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Instytut Państwa i Prawa. Patronat medialny objęli: Portal Muzyczny ORFEO (orfeo.com.pl), TVP, mtv24, „Sądeczanin” oraz radio RDN Nowy Sącz.
Bogusław Kaczyński urodził się w Białej Podlaskiej, gdzie kształcił się w szkole muzycznej. Chciał zostać koncertującym pianistą, ale ostatecznie skończył studia teorii muzyki w Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnym Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina). Karierę telewizyjną rozpoczął od prowadzenia cyklu programów muzycznych, w których grał równocześnie na fortepianie. Mimo iż audycje były bardzo dobrze odebrane przez melomanów, kierownictwo TVP zakończyło z nim współpracę. W 1974 r. dyrektorem Ośrodka Radia i Telewizji w Poznaniu został Zbigniew Napierała, który zaangażował Bogusława i umożliwił mu tworzenie cyklicznych programów, m.in. „Operowego qui pro quo”, „Zaczarowanego świata operetki” i „Rewelacji miesiąca”, uznanych za najpopularniejsze audycje w historii telewizji. Kiedy w 1986 roku Zbigniew Napierała został dyrektorem TVP 2, Bogusław zaczął pracować na Woronicza. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych jak: Konkurs Chopinowski, koncerty Pavarottiego i Domingo, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Konkurs Wieniawskiego, Konkurs Piosenki Eurowizji. Występował też w stacjach telewizyjnych za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Rzymie, Hawanie, Paryżu i Moskwie.
Był twórcą Festiwalu Muzyki Łańcut i jego dyrektorem przez 10 lat (1980-1990). Zapraszał tam słynne śpiewaczki operowe (m.in. Setę del Grande, Katię Ricciarelli) i gwiazdy piosenki (m.in. Juliette Gréco, Gilbert Bécaud). Od 1984 do 2011 r. pełnił funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, przemianowanego w 2003 r. na Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. Występowały tam wielkie gwiazdy z Polski i zagranicy oraz teatry i filharmonie, m.in.: Lwowski Teatr Opery i Baletu, Opera Śląska, Gliwicki Teatr Muzyczny, Teatr Muzyczny w Łodzi, Filharmonia Śląska i Filharmonia Zabrzańska. Był często zapraszany za granicę. Jeździł z ulubionymi artystami i prowadził koncerty w Europie, USA i Kanadzie. Jego żoną była malarka Jadwiga Maria Jarosiewicz, z którą rozwiódł się po 5 latach małżeństwa.
Przez 3 lata był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, a przez 4 lata (1994-1998) – dyrektorem Teatru Muzycznego „ROMA” w Warszawie. Przekształcił tę instytucję artystyczną na wzór nowojorskiej City Opera i wiedeńskiej Volksoper. Był również dyrektorem artystycznym Katowickich Spotkań Opery, Baletu i Operetki oraz prowadził w Sali Kongresowej w Warszawie cykl widowisk muzycznych, operetkowych i musicalowych „Bogusław Kaczyński zaprasza”, zainicjowany i organizowany przez łódzki impresariat PROMOTON Barbary Kaczmarkiewicz. Zespół Gliwickiego Teatru Muzycznego prezentował tam spektakle, a także widowiska muzyczne, które miałem przyjemność reżyserować i prowadzić.
Zdobył ogromną popularność: otrzymał m.in. 3 Wiktory oraz Super Wiktora za całokształt twórczości telewizyjnej. Odebrał też trzykrotnie „Złoty Ekran”. W plebiscycie tygodnika „Polityka” znalazł się w pierwszej dziesiątce największych osobowości telewizyjnych XX wieku. Został uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Z okazji 50-lecia TVP otrzymał honorową statuetkę „Gwiazda Telewizji Polskiej”. Otrzymał również honorowe obywatelstwa Białej Podlaskiej, Krynicy-Zdroju, Łańcuta, Lipna i Buska Zdroju.
Założona 30 lat temu przez Bogusława Kaczyńskiego Fundacja ORFEO kontynuuje jego działalność, organizując koncerty i promując wybitnych artystów. W Radzie Fundacji zasiadają: Zbigniew Napierała (Przewodniczący), Barbara Kaczmarkiewicz, Zbigniew Jakubas i Karol Sawicki. Dyrektorem zarządu jest Anna Habrewicz, a dyrektorem artystycznym od kwietnia 2019 roku – scenarzysta i reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski. ORFEO jest fundatorem nagród w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.
Fundacja współpracuje z Bialskim Centrum Kultury i Urzędem Miasta Białej Podlaskiej przy organizacji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego (wcześniej, w 2018 r. Festiwalu Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego). Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski. ORFEO przyznaje Złotą Muszkę – Nagrodę im. Bogusława Kaczyńskiego (pozłacaną i posrebrzaną statuetkę autorstwa prof. Hanny Jelonek) wybitnym osobowościom ze świata muzyki (wręczoną dotąd śpiewakom światowej sławy Aleksandrze Kurzak i Piotrowi Beczale). Zbigniew Napierała był pomysłodawcą założenia przez Fundację nowego portalu muzycznego ORFEO (orfeo.com.pl), promującego głównie muzykę poważną, operę, operetkę, musical i balet. Redaktorem naczelnym jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, sekretarzem redakcji – Ewa Zandberg, a redaktorkami są młode muzykolożki z Uniwersytetu Warszawskiego: Ewelina Kucharska i Dominika Olender. W ramach portalu działa również Orfeo TV, realizująca programy z cyklu „Muzyka moja miłość”, “Szczerze o karierze” oraz koncerty i recitale.
W marcu 2017 r. na warszawskich Powązkach w Alei Zasłużonych zakończona została realizacja pomnika nagrobnego Bogusława Kaczyńskiego, zaprojektowanego przez artystę rzeźbiarza Tomasza Górnickiego, który stworzył również pomnik Kaczyńskiego w Krynicy-Zdroju, odsłonięty 17 sierpnia 2018 r. Natomiast 2 maja 2020 r. w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej, przed Szkołą Muzyczną stanął pomnik autorstwa Stanisława Milewskiego, ufundowany przez komitet społeczny, między innymi przez senatora Grzegorza Biereckiego.
W tych miejscach 21 stycznia 2021 roku delegacje artystów, dziennikarzy, polityków, społeczników i melomanów złożyły kwiaty: w Białej Podlaskiej byli to m.in. Prezydent Michał Litwiniuk i Dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Zbigniew Kapela, w Krynicy-Zdroju Łukasz Lech, dyrygent Mieczysław Smyda i prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów Wiesław Pióro, a na Powązkach – przedstawiciele Fundacji ORFEO i zespołu “Mazowsze”.
Dodatkowe informacje znajdują się tutaj.