EN

22.01.2021, 12:11 Wersja do druku

Krynica Zdrój. “Wielka sława to żart”, koncert pamięci Bogusława Kaczyńskiego

W niedzielę 24 stycznia o 15.00 na stronach internetowych orfeo.com.pl oraz uzdrowisko-krynica-zegiestow.pl rozpocznie się transmisja online koncertu noworocznego „Wielka sława to żart”, poświęconego pamięci Bogusława Kaczyńskiego w piątą rocznicę śmierci, która przypada na 21 stycznia.

Wspaniałe arie i duety zaśpiewają sopranistka Małgorzata Długosz i tenor Adam Sobierajski. Gośćmi specjalnymi będą: królowa polskiej operetki Grażyna Brodzińska i dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski. Zagra orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy, a zatańczy zespół Studia Baletowego im. Władysława Szlęka w choreografii Małgorzaty Malczak. W repertuarze znajdą się takie hity jak: „Wiedeń, miasto moich marzeń”, „Przetańczyć całą noc”, „Lat dwadzieścia miał mój dziad”, „Granada”, „Signorina”, „Marsz Radetzky’eego” czy tytułowy utwór Johanna Straussa „Wielka sława to żart” z operetki „Baron cygański”, towarzyszący Bogusławowi Kaczyńskiemu w ciągu całej kariery.

Gospodarz wieczoru Łukasz Lech przeprowadzi rozmowy z artystami i organizatorami, wypełnione anegdotami o Bogusławie Kaczyńskim, najwybitniejszym popularyzatorze muzyki poważnej. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a sponsorem – „Kryniczanka”. Partnerami są: Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Instytut Państwa i Prawa. Patronat medialny objęli: Portal Muzyczny ORFEO (orfeo.com.pl), TVP, mtv24, „Sądeczanin” oraz radio RDN Nowy Sącz.

Bogusław Kaczyński urodził się w Białej Podlaskiej, gdzie kształcił się w szkole muzycznej. Chciał zostać koncertującym pianistą, ale ostatecznie skończył studia teorii muzyki w Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnym Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina). Karierę telewizyjną rozpoczął od prowadzenia cyklu programów muzycznych, w których grał równocześnie na fortepianie. Mimo iż audycje były bardzo dobrze odebrane przez melomanów, kierownictwo TVP zakończyło z nim współpracę. W 1974 r. dyrektorem Ośrodka Radia i Telewizji w Poznaniu został Zbigniew Napierała, który zaangażował Bogusława i umożliwił mu tworzenie cyklicznych programów, m.in. „Operowego qui pro quo”, „Zaczarowanego świata operetki” i „Rewelacji miesiąca”, uznanych za najpopularniejsze audycje w historii telewizji. Kiedy w 1986 roku Zbigniew Napierała został dyrektorem TVP 2, Bogusław zaczął pracować na Woronicza. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych jak: Konkurs Chopinowski, koncerty Pavarottiego i Domingo, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Konkurs Wieniawskiego, Konkurs Piosenki Eurowizji. Występował też w stacjach telewizyjnych za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Rzymie, Hawanie, Paryżu i Moskwie.

Był twórcą Festiwalu Muzyki Łańcut i jego dyrektorem przez 10 lat (1980-1990). Zapraszał tam słynne śpiewaczki operowe (m.inSetę del Grande, Katię Ricciarelli) i gwiazdy piosenki (m.inJuliette Gréco, Gilbert Bécaud). Od 1984 do 2011 r. pełnił funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, przemianowanego w 2003 r. na Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. Występowały tam wielkie gwiazdy z Polski i zagranicy oraz teatry i filharmonie, m.in.: Lwowski Teatr Opery i Baletu, Opera Śląska, Gliwicki Teatr Muzyczny, Teatr Muzyczny w Łodzi, Filharmonia Śląska i Filharmonia Zabrzańska. Był często zapraszany za granicę. Jeździł z ulubionymi artystami i prowadził koncerty w Europie, USA i Kanadzie. Jego żoną była malarka Jadwiga Maria Jarosiewicz, z którą rozwiódł się po 5 latach małżeństwa.

Przez 3 lata był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, a przez 4 lata (1994-1998) – dyrektorem Teatru Muzycznego „ROMA” w Warszawie. Przekształcił tę instytucję artystyczną na wzór nowojorskiej City Opera i wiedeńskiej Volksoper. Był również dyrektorem artystycznym Katowickich Spotkań Opery, Baletu i Operetki oraz prowadził w Sali Kongresowej w Warszawie cykl widowisk muzycznych, operetkowych i musicalowych „Bogusław Kaczyński zaprasza”, zainicjowany i organizowany przez łódzki impresariat PROMOTON Barbary Kaczmarkiewicz. Zespół Gliwickiego Teatru Muzycznego prezentował tam spektakle, a także widowiska muzyczne, które miałem przyjemność reżyserować i prowadzić.

Zdobył ogromną popularność: otrzymał m.in3 Wiktory oraz Super Wiktora za całokształt twórczości telewizyjnej. Odebrał też trzykrotnie „Złoty Ekran”. W plebiscycie tygodnika „Polityka” znalazł się w pierwszej dziesiątce największych osobowości telewizyjnych XX wieku. Został uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Z okazji 50-lecia TVP otrzymał honorową statuetkę „Gwiazda Telewizji Polskiej”. Otrzymał również honorowe obywatelstwa Białej Podlaskiej, Krynicy-Zdroju, Łańcuta, Lipna i Buska Zdroju.

Założona 30 lat temu przez Bogusława Kaczyńskiego Fundacja ORFEO kontynuuje jego działalność, organizując koncerty i promując wybitnych artystów. W Radzie Fundacji zasiadają: Zbigniew Napierała (Przewodniczący), Barbara Kaczmarkiewicz, Zbigniew Jakubas i Karol Sawicki. Dyrektorem zarządu jest Anna Habrewicz, a dyrektorem artystycznym od kwietnia 2019 roku – scenarzysta i reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski. ORFEO jest fundatorem nagród w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Fundacja współpracuje z Bialskim Centrum Kultury i Urzędem Miasta Białej Podlaskiej przy organizacji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego (wcześniej, w 2018 r. Festiwalu Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego). Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski. ORFEO przyznaje Złotą Muszkę – Nagrodę im. Bogusława Kaczyńskiego (pozłacaną i posrebrzaną statuetkę autorstwa prof. Hanny Jelonek) wybitnym osobowościom ze świata muzyki (wręczoną dotąd śpiewakom światowej sławy Aleksandrze Kurzak Piotrowi Beczale). Zbigniew Napierała był pomysłodawcą założenia przez Fundację nowego portalu muzycznego ORFEO (orfeo.com.pl), promującego głównie muzykę poważną, operę, operetkę, musical i balet. Redaktorem naczelnym jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, sekretarzem redakcji – Ewa Zandberg, a redaktorkami są młode muzykolożki z Uniwersytetu Warszawskiego: Ewelina Kucharska i Dominika Olender. W ramach portalu działa również Orfeo TV, realizująca programy z cyklu „Muzyka moja miłość”, “Szczerze o karierze” oraz koncerty i recitale.

W marcu 2017 r. na warszawskich Powązkach w Alei Zasłużonych zakończona została realizacja pomnika nagrobnego Bogusława Kaczyńskiego, zaprojektowanego przez artystę rzeźbiarza Tomasza Górnickiego, który stworzył również pomnik Kaczyńskiego w Krynicy-Zdroju, odsłonięty 17 sierpnia 2018 r. Natomiast 2 maja 2020 r. w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej, przed Szkołą Muzyczną stanął pomnik autorstwa Stanisława Milewskiego, ufundowany przez komitet społeczny, między innymi przez senatora Grzegorza Biereckiego

W tych miejscach 21 stycznia 2021 roku delegacje artystów, dziennikarzy, polityków, społeczników i melomanów złożyły kwiaty: w Białej Podlaskiej byli to m.in. Prezydent Michał Litwiniuk i Dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Zbigniew Kapela, w Krynicy-Zdroju Łukasz Lech, dyrygent Mieczysław Smyda i prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów Wiesław Pióro, a na Powązkach – przedstawiciele Fundacji ORFEO i zespołu “Mazowsze”.

Dodatkowe informacje znajdują się tutaj.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne