04.07.2020, 17:34 Wersja do druku

Kreacje - inne niż zwykle

Któż mógł przypuszczać, że pozbawienie tancerzy Polskiego Baletu Narodowego możliwości pracy w teatrze da niezwykłe efekty multimedialne, dopracowane, ciekawe i profesjonalnie zmontowane? - o "Kreacjach 12" online w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie pisze Katarzyna Gardzina.

Coroczne warsztaty choreograficzne „Kreacje" w Polskim Balecie Narodowym wrosły już na stałe w nasz pejzaż baletowy, a jednocześnie udowodniły, że są wspaniałym inkubatorem wszelakich talentów (nie tylko choreograficznych!), drzemiących w tancerzach warszawskiego zespołu. Kreatywnym młodym ludziom nie przeszkodziły ani pandemia, ani lock-down: 5 czerwca, gdy na scenie kameralnej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej miały się odbyć pierwsze pokazy „Kreacji 12", otrzymaliśmy premierę internetową dziesięciu zrealizowanych przez nich choreografii. Można je oglądać na platformie VOD Opery Narodowej do 19 czerwca.

Tancerze zaprosili do współpracy przyjaciół i znajomych z rozmaitych branż. Powstały dzieła na wskroś multimedialne, w większości bardzo ciekawie i profesjonalnie zmontowane. Można nawet powiedzieć, że w niektórych to montaż i sposób sfilmowania stanowił o jakości finału. W tym oczywiście także zasługa samych choreografów, którzy musieli przecież zasugerować operatorom i montażystom, jak ich balet ma ostatecznie wyglądać na ekranie. Niektóre prezentacje także pod względem filmowym zostały przygotowane samodzielnie przez choreografów tancerzy, będących w większości również wykonawcami swoich wizji. Jedni wybierali gotowe utwory z arsenału klasyki lub muzyki popularnej, inni pokusili się o kompozycje zamówione specjalnie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kreacje - inne niż zwykle

Źródło:

Ruch Muzyczny

nr 12
Autor:

Katarzyna Gardzina

Tematy w toku