EN

5.05.2021, 08:15 Wersja do druku

Kraj. Instytucje kultury w całej Polsce obchodzą 202. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

Instytucje kultury w całej Polsce w środę obchodzą 202. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Koncerty, opery, filmy, wykłady będzie można oglądać w mediach społecznościowych takich instytucji jak m.in. Teatr Wielki - Opera Narodowa, Teatr Polski we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu.

mat. wydawcy / projekt graficzny Andrzeja Pągowskiego

Jak przypomina ministerstwo kultury, Stanisław Moniuszko, wybitny kompozytor, dyrygent, twórca polskiej opery narodowej i znakomity promotor ojczystej pieśni, urodził 5 maja 1819 roku w Ubielu na terenie obecnej Białorusi. Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz przez UNESCO Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym czasie udało się zorganizować 1770 inicjatyw, ponad 200 spektakli operowych, teatralnych, baletowych, 60 wystaw, 500 koncertów i festiwali oraz wiele wydarzeń zagranicznych - w 60 krajach na całym świecie realizowano także programy związane z Moniuszką. Łącznie ukazało 570 publikacji m.in. nutowych, książkowych i fonograficznych. W latach 2018-2020 działania związane z postacią Stanisława Moniuszki zgromadziły 21-milionowe audytorium.

W środę o godz. 19 na platformie VOD Teatru Wielkiego - Opery Narodowej będzie można obejrzeć premierę koncertu Marii Pomianowskiej i przyjaciół pt. "Moniuszko z 1000 i jednej nocy".

"Materiał na płycie zabiera nas do samego serca polskiej muzyki, którym jest twórczość Moniuszki, ale poprzez swe bajkowe odsłony, bogatymi wzorami dźwięków pustyni, stepu czy oceanu, wprowadza słuchacza w świat muzycznej fantazji. Wiele pieśni Moniuszki, które opracowałam, łączy się z echem melodii Dalekiego Wschodu, Indii czy Afryki. […] Ta niezwykła wyprawa ukazuje piękno wybranych dzieł kompozytora w nowym świetle. Wydobywa walory, które być może po raz pierwszy zauważymy wpisując je w barwy instrumentów etnicznych" – opowiada Maria Pomianowska.

Na platformie VOD udostępniona będzie też Gala otwarcia 10. Konkursu Moniuszkowskiego, która odbyła się 5 maja 2019 roku na dużej scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Wystąpili wówczas laureaci poprzednich edycji konkursu, m.in.: Ewa Tracz, Urszula Kryger, Jakub Józef Orliński i Rafał Bartmiński. Towarzyszyła im Orkiestra TW-ON pod batutą Tadeusza Kozłowskiego.

Z okazji jubileuszu przygotowano też nowy odcinek vloga "Operowym głosem", który można oglądać na kanale You Tube Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Tytuł nowego odcinka to "Jak zostać kompozytorem? Moniuszko bez cenzury". "Czy o Moniuszce zostało powiedziane już wszystko? W najnowszym odcinku naszego vloga, przedstawimy ciekawostki z życia kompozytora, której są z pewnością mniej znane miłośnikom opery. Operowym głosem to pierwszy vlog w Polsce w pełni poświęcony teatrowi operowemu. Młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała – w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki świata opery i stara się obalić wiele związanych z nim mitów funkcjonujących w powszechnej świadomości" - napisano w informacji prasowej przesłanej PAP przez Teatr Wielki - Operę Narodową.

Na kanale na VOD będzie można oglądać również spektakle Moniuszki - "Halkę" (wileńską) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, "Flis" przygotowany przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz "Parię" w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu. "Najpiękniejsze pieśni Moniuszki usłyszymy w wykonaniu Olgi Pasiecznik przy akompaniamencie Ewy Pobłockiej. A dla najmłodszych melomanów na naszej platformie cykl edukacyjny Moni i Uszko oraz na wirtualny spacer po teatrze - "Być Wielkim Teatr Wielki!" podała instytucja.

Jak podaje Ministerstwo Kultury, 202. urodziny Moniuszki w mediach społecznościowych obchodzić będą również Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Muzycy tej instytucji zaprezentują dzieła Stanisława Moniuszki, Teatr Polski we Wrocławiu opublikuje film, w którym aktor Dariusz Bereski interpretuje tekst "Prząśniczki" Stanisława Moniuszki, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu opublikuje krótki film pokazujący, jak wyglądałby typowy dzień kompozytora, gdyby żył w czasach dzisiejszych. Opera poznańska zaprezentuje również "Parię". Spektakl zdobył 4 nagrody im. Jana Kiepury, w tym za "Najlepszy spektakl roku" oraz nominację do Operowych Oscarów w kategorii "Dzieło odkryte na nowo".

Pełna lista inicjatyw instytucji świętujących jubileusz Moniuszki można znaleźć pod adresem https://www.gov.pl/web/kulturaisport/202-lat-temu-na-swiat-przyszedl-stanislawa-moniuszko


Źródło:

PAP

Autor:

Olga Łozińska

Data publikacji oryginału:

05.05.2021