EN

1.04.2022, 08:25 Wersja do druku

Kraków. "Zabawa" Teatru Brama w najbliższą sobotę

Już w najbliższą sobotę czeka na Was… najlepsza „Zabawa” jaka powstała w Polsce - według Sławomira Mrożka.

fot. Monika Bielanis

Często pewnie zastanawiacie się kogo tak naprawdę można nazwać „chamem”. Czy jest to ten, kto wszystko wie, pewny swego zdania, choćby nie wiem co… a może ten, który za wszelką cenę musi zaspokoić swoje potrzeby, bo jemu się należy. Wulgarny, ordynarny, agresywny. Czy chamstwo wypływa z frustracji czy prostactwa? A jak cham chce się bawić? Podpowiemy - na całego. Już w sobotę 2 kwietnia o g. 19.00 będziecie mieli okazję podpatrzeć trzech chamów – bohaterów spektaklu „Zabawa” Teatru Brama z Goleniowa wg. Sławomira Mrożka. Będzie się działo!

Teatr KTO

ul. Zamoyskiego 50, Kraków

Bilety: https://bit.ly/zabawa-w-teatrze-kto

Przenieśli nas we wczesne lata 70., do jakiejś zapyziałej świetlicy. Bałagan, krzesła przewrócone, podarte bibułkowe chorągiewki, na stole napoczęta butelka wódki. Przeraźliwa pustka po zabawie, która się skończyła, ale w powietrzu unosi się jeszcze kurz po tańcach, muzyka czai się po kątach, zapalone światło, które ktoś przezornie zostawił, żeby wrócić, a może po prostu zapomniał. Nic dziwnego, że trzech rozochoconych Parobków, którzy wpadli do świetlicy, chciałoby się porządnie zabawić. Ktoś zrobił ich w konia, tylko kto? Kto jest winny: on czy on? Na kogoś trzeba zwalić winę, kogoś oskarżyć. Pragnienie zabawy jest tak silne, że nawet pogrzeb jednego z Parobków mógłby okazać się świetną imprezą.

Monika Drzazgowska

Przedstawienie Teatru Brama z Goleniowa zostało nagrodzone na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich w Teatrze STU w Krakowie oraz na Przeglądzie Krótkich Form Teatralnych w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Spektakl „Zabawa” jest pełen ekspresji, żywiołowy, precyzyjny. Takiej eksplozji dawno nie widziałem.

Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO

Przedstawienie jest częścią cyklu „Teatr KTO otwarty na świat”, w ramach którego na scenie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50 co miesiąc jednorazowo prezentowane są ważne i nagradzane spektakle z Polski i ze świata według specjalnej selekcji Dyrektora Jerzego Zonia. Więcej o projekcie: https://teatrkto.pl/2022/02/25/teatr-kto-otwarty-na-swiat/

- - -

ZABAWA
Sławomir Mrożek

Reżyseria: Daniel Jacewicz

Scenografia: Daniel Jacewicz

Obsada:

Parobek S: Paweł Danielewicz

Parobek B: Marek Kościółek

Parobek N: Maciej Ratajczyk

Muzyka: Zespół Dodna

Czas trwania: 50 minut

- - -

Teatr Brama został założony w Goleniowie, w 1996 r. przez Daniela Jacewicza. Nazwa teatru wzięła się od jego pierwszej siedziby – Bramy Wolińskiej. Dziś Brama jest znanym w Polsce i na świecie niezależnym teatrem alternatywnym, tworzącym w Goleniowie tętniące życiem środowisko kulturalne. Można się o tym przekonać w trakcie odbywających się co roku festiwali – Goleniowskich Spotkań Teatralnych BRAMAT, czy Festiwal Teatralny ŁAKNIENIA. Motywację Bramy do działań pod kątem zarówno artystycznym, jak i kulturotwórczym stanowi chęć zrewolucjonizowania relacji pomiędzy artystą na scenie, a widzem. Spektakl jest okazją do spotkania, a także stwarza płaszczyznę do dialogu.

Więcej:

https://www.teatrbrama.org/

https://www.facebook.com/teatrbrama

Źródło:

Materiał nadesłany