EN

24.06.2022, 13:03 Wersja do druku

Kraków. w Starym premiera „Orlando. Bloomsbury"

Tuż przed wakacjami w Narodowym Starym Teatrze premiera goni premierę. „Orlando. Bloomsbury" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej to teatralny pejzaż oparty na biografii angielskiej pisarki i feministki Virginii Woolf.

Co wiemy o Virginii Woolf? Urodziła się 25 stycznia 1882 roku w Londynie i to z tym miastem związała się na niemal cale życie. Była jedną z najbardziej wpływowych pisarek literatury modernistycznej XX wieku, członkinią prestiżowej grupy artystycznej Bloomsbury i feministką, która nie bala się mówić, co myśli. Napisała dziesięć powieści, kilka esejów, opowiadań i tekstów, które trwale zapisały się w historii literatury. Wyszła za mąż, chociaż była lesbijką. Jej życie zakończyło się tragicznie - 28 marca 1951 roku Vir-ginia Woolf napełniła kieszenie kamieniami i rzuciła się do rzeki nieopodal domu.

Doświadczyć metamorfozy

Do biografii i twórczości pisarki wróciła reżyserka Katarzyna Minkowska (w Krakowie znana m.in. z rewelacyjnego spektaklu „1984. Ministerstwo Miłości" na deskach Teatru Ludowego). Jej „Orlando. Bloomsbury" łączy fabułę powieści „Orlando" autorstwa Woolf z życiorysem pisarki oraz bliskich sercu bohaterki. Na podstawie listów i dzienników Minkowska rekonstruuje mapę relacji między postaciami należącymi do przełomowej w latach 20. grupy artystycznej Bloomsbury. - Doświadczenie metamorfozy spaja teatralną rzeczywistość „Orlanda. Bloomsbury". W jej ramach odkrywamy przemiany, jakie przez lata zachodzą w grupie przyjaciół i jakim na przestrzeni dziejów podlega wiecznie młody, nieśmiertelny Orlando oraz otaczająca go rzeczywistość. Zmiany zachodzą w samej Virginii, która próbuje pisać mimo nawracającej falami depresji i przeżywa zupełnie dla niej nową i niezwykłą miłość.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

(Nie) znana historia Virginii Woolf

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Kraków nr 145 dodatek Co Jest Grane