EN

28.06.2021, 08:24 Wersja do druku

Kraków. W AST premiera spektaklu "Popatrz na mnie" w reżyserii Ewy Kaim

fot. Bartek Cieniawa

Jak widzi siebie student za kilkadziesiąt lat? Powinien choć czasem pomyśleć o starości czy raczej żyć tu i teraz? W spektaklu Ewy Kaim młodzi spotkają siebie dużo starszych. Premiera spektaklu "Popatrz na mnie" w jej reżyserii 28 czerwca na scenie im. Wyspiańskiego na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

W bohaterów sztuki wcielą się studenci czwartego roku Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie, którzy właśnie kończą specjalizację wokalno-aktorską. „Popatrz na mnie" to ich spektakl dyplomowy. Młodzi wybrali sobie trudny temat – opowiedzą o miłości w kontekście starzenia się i kruchości życia. Aktorzy zagrają pensjonariuszy domu spokojnej starości i spróbują spojrzeć na świat z perspektywy człowieka, który wiele przeżył.

– Widzowie towarzyszą im w rozmaitych czynnościach dnia powszedniego. Czas wolny bohaterowie spędzają w świetlicy, rozmawiają, oglądają telewizję, muzykują, a niektórzy zażarcie kłócą się o przeszłość, którą każdy pamięta inaczej. W potraktowanym z czułością świecie starości zacierają się granice między przeszłością a teraźniejszością, między światem rzeczywistym a fantazją – opowiada Ewa Kaim, reżyserka, pedagog, aktorka Narodowego Starego Teatru.

Młodość przegląda się w starości

O pomyśle przeniesienia się w czasie studenci mówią: – Co się stanie, jeśli zakrzywimy czasoprzestrzeń? Jakie będą nasze losy, co zmieni bieg zdarzeń naszego życia, czego nie będziemy mogli sobie czy innym wybaczyć, o czym będziemy marzyć, za czym tęsknić, o czym śnić, czego pragnąć, a czego żałować? To, co kiedyś się stanie, już się dzieje. Młodość przegląda się w starości – mówią studenci. Apelują do młodszych widzów, by sami przez moment zastanowili się nad tym, jak widzą siebie za kilkadziesiąt lat. – Popatrz na siebie. Gdzieś w przyszłości jesteś już jakaś ty, jakiś ty – z posiwiałymi włosami, ze zmarszczkami na twarzy. Rozpoznajesz samego siebie? Lepiej pamiętać czy zapominać? Czy czas da się zawrócić, jak nurt rzeki? Jak głęboka jest rzeka Styks? Słyszysz, jak czas płynie?

Muzyczny spektakl

W spektaklu nie zabraknie muzyki – młodzi aktorzy wyrażą swoje uczucia, lęki i emocje, śpiewając piosenki „z tamtych lat". Usłyszymy m.in. „Kawiarenki", „To był świat w zupełnie starym stylu" czy „Przetańczyć z tobą chcę całą noc".

W rolach głównych: Patryk Cebulski, Monika Daukszo, Marcin Dąbrowski, Adrianna Kieś, Agata Łabno, Daria Muszyńska, Katarzyna Polewany i Szymon Wróblewski. Scenariusz napisała Patrycja Kowańska, scenografię, kostiumy i światło przygotował Mirek Kaczmarek, a choreografię Bartosz Ostrowski. Aktorom będzie towarzyszył zespół muzyczny w składzie: Dawid Sulej Rudnicki (fortepian), Grzegorz Bąk (bas) i Michał Peiker (perkusja). Aktorów przygotowała wokalnie Justyna Motylska.

* Premiera sztuki „Popatrz na mnie" dziś (poniedziałek) o godz. 19 na scenie im. Stanisława Wyspiańskiego (Straszewskiego 22). Bilety na stronie bilety.ast.krakow.pl. Spektakl jest poświęcony prof. Izabeli Olszewskiej, aktorce teatralnej i filmowej, byłej prorektorce PWST w Krakowie (dziś AST).

Tytuł oryginalny

Kto tam? Starość - premiera spektaklu "Popatrz na mnie" w reżyserii Ewy Kaim

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.