EN

18.01.2024, 10:40 Wersja do druku

Kraków. Trzy dni z performansem w Teatrze KTO

29, 30 i 31 stycznia o godz. 18.00 Teatr KTO po raz trzeci już zaprasza na Międzyuczelniany Przegląd Performans aKTOmaR, podczas którego zostanie zaprezentowana twórczość artystów interdyscyplinarnych zajmujących się sztukami performatywnymi pod kuratelą Artiego Grabowskiego. W poniedziałek 29.01 o godz. 18:00 przegląd otworzy koncert zespołu Nagrobki (znanego m.in. ze stworzenia muzyki do spektakli teatralnych Marcina Libera - Krótka rozmowa ze Śmiercią oraz Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć).

fot. Robert Siwek / mat. teatru

III Międzyuczelniany Przegląd Performans aKTOmaR nawiązuje do tradycji najlepszych przeglądów studenckich, podczas których prezentowana jest twórczość młodych artystów interdyscyplinarnych. W programie znajdą się performanse, ramotki, efemeryczne etiudy, koncerty, instalacje oraz wiele innych form artystycznych.

29 stycznia o godz. 18:00 przegląd aKTOmaR otworzy koncert zespołu NAGROBKI (https://www.youtube.com/@Nagrobki).

aKTOmaR dedykowany jest do osób studenckich uczelni artystycznych w Polsce, studiujących w pracowniach, w których realizowany jest program związany ze sztuką akcji, sztuką performans, audio-art oraz działaniami o charakterze performatywnym. Głównym założeniem aKTOmaRu jest przegląd dokonań w zakresie dydaktyki w polskich uczelniach artystycznych oraz podniesienie poziomu kształcenia w zakresie sztuk performatywnych i praktyk meta-teatralnych. aKTOmaR w swym zamierzeniu nawiązuje do tradycji przeglądów studenckich, podczas których prezentowana jest twórczość młodych twórców i twórczyń zajmujących się sztukami performatywnymi, będącymi na początku swojej drogi artystycznej. Ideą przeglądu jest możliwość stworzenia rozpoznawalnego na mapie Polski poligonu doświadczalnego, który jednocześnie stymulująco wpłynie na integracje społeczności akademickiej, teatralnej i lokalnejmówi Arti Grabowski, inicjator i kurator aKTOmaRu, wykładowca ASP w Krakowie, performer oraz aktor znany krakowskiej publiczności m.in. z roli Freddiego Mercurego w spektaklu „Królowa”.

aKTOmaR ma w swoim założeniu służyć ułatwianiu powiązań i współpracy między miejscami, artystami, kuratorami, instytucjami i innymi niezależnymi podmiotami działającymi w dziedzinie sztuk performatywnych.

III Międzyuczelniany Przegląd Performans aKTOmaR

Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50, Kraków

29, 30, 31 stycznia 2024 o godz. 18:00

Bilety w cenie 10 zł na przeglądy oraz 30 zł na koncert NAGROBKÓW można kupić w kasie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50, pod nr 12 633 89 47 oraz Online: https://bilety.teatrkto.pl/

Nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, bilety można kupić bezpośrednio przed samym wydarzeniem w kasie. Teatr przyjmuje płatność gotówką, kartą i BLIKiem.

NAGROBKI - zespół powołany przez Macieja Salamona i Adama Witkowskiego. Obaj obecnie są profesorami na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku, Witkowski od 2015 roku prowadzi również własną pracownię na Akademii Sztuki w Szczecinie. Nagrobki w ostatnich latach stały się jednym z ważniejszych zjawisk polskiej sceny muzycznej. Muzyka zespołu to autorska mieszanka gitarowego noizu, folku, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu. Zagrali około stu pięćdziesięciu koncertów w Polsce i za granicą w tym na największych polskich festiwalach muzycznych, takich jak: Opener Festiwal, Tauron Nowa Muzyka, Off Festiwal, Unsound. Supportował również poznański koncert Jacka White'a.

Inicjatorem III Międzyuczelnianego Przeglądu Performans aKTOmaR jest Arti Grabowski, we współpracy z Justyna Górowską.

Organizatorem jest Wydział Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Teatr KTO wraz z dyrektorem Jerzym Zoniem, który od samego początku wspiera inicjatywę aKTOmaRu i otwiera przed młodymi artystami możliwość prezentacji na profesjonalnej scenie.

Dr hab. Artur (Arti) Grabowski - absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta intermedialny, dla którego głównym medium jest sztuka performance i wideo. Organizator oraz kurator wydarzeń artystycznych. Adiunkt w Pracowni Sztuki Performance Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Źródło:

Materiał nadesłany