Spektaklami "Posiew boga wojny" i "Godzinki czyli od świtu do zmierzchu" Teatr Mumerus wraca po kilkumiesięcznej przerwie do gry. W marcu na ul. Kanoniczej 1, oprócz repertuarowych przedstawień krakowskiego teatru, będzie można wziąć udział również w performatywnym czytaniu połączonym z wystawą fotografii - "Lech i Czech na wojnie" - poświęconym konfliktowi między Polską a Czechosłowacją o Śląsk Cieszyński.
"Realizujemy tylko rzeczy nowe, ryzykowne – starając się w ten sposób nawiązać do tradycji awangardy" - tak definiuje się Teatr Mumerus, czyli profesjonalny, nieinstytucjonalny zespół artystów działających w Krakowie od roku 1999.
A w marcowym repertuarze teatru dwa spektakle: "Posiew boga wojny" i "Godzinki czyli od świtu do zmierzchu".
„Posiew boga wojny” to spektakl o odejściu od wspólnego odczuwania otaczającego świata. W zamian dostajemy obraz wielu, często nieprzystających rzeczywistości, utkany z maniakalnych obsesji, zwidów wywołanych przez alkoholizm, schizofrenicznych lęków czy histerycznej euforii. Wraz z obrazami różnych rzeczywistości zmienia się również przestrzeń spektaklu Ale ciągle kontekstem jest tu najcięższe doświadczenie społeczne, które obala dotychczasowy porządek, stawiając ostrą cezurę między starym a nowym - wojna i to, co ją poprzedziło i to, co po niej nastąpiło. Spektakl wyreżyserował Wiesław Hołdys, a na scenie przy Kanoniczej 1 zagrany zostanie 3 marca.
"Godzinki czyli od świtu do zmierzchu" w reżyserii i według scenariusza Wiesława Hołdysa to spektakl muzyczno - taneczny, poświęcony pieśniom śpiewanym codziennie o określonych porach dnia. Akcja, zgodnie z tradycyjną koncepcją jedności czasu, zawiera się w ciągu jednej doby - czyli, jak w podtytule: "od świtu do nocy". Spektakl koncentruje się na tzw. "białym śpiewie" oraz na tańcach. Przedstawienie będzie można zobaczyć 15 i 21 marca.
14 marca odbędzie się czytanie performatywne dokumentów, listów, relacji prasowych i wspomnień dotyczących konfliktu (także zbrojnego) o Śląsk Cieszyński pomiędzy Polską a Czechosłowacją w latach 1918-1920 połączone z wystawą zdjęć i druków propagandowych z tamtego okresu zatytułowane "Lech i Czech na wojnie". Wstęp wolny na wydarzenie.
Wszystkie spektakle o godz. 19:00 w Teatrze Zależnym PK, ul. Kanonicza 1