EN

9.05.2023, 12:58 Wersja do druku

Kraków. Teatr Ludowy zaprasza młodzież do udziału w kolejnej edycji „Lata w teatrze”

Zapraszamy młodzież w wieku 12-20 lat na kolejną edycję Lata w Teatrze. Ostatnie wolne miejsca.

fot. mat. teatru

Drodzy uczestnicy Lata w Teatrze.

W tym roku naszym tematem i przestrzenią działań wszelakich będzie fascynujący świat jakim jest Paryż. Miejscem akcji naszego spektaklu będzie dzisiejszy Paryż, najbardziej romantyczne miasto świata, mekka artystów i zakochanych, żywe oddychające muzeum przeszłości i zarazem poligon doświadczalny nowoczesnej sztuki. Zabierzemy naszych aktorów i widzów do tajemniczego i magicznego domu na Montmartrze, który w zależności od epoki zmienia się z pracowni malarskiej w dom mody, scenę podejrzanej rewii Moulin Noir, prywatną galerię sztuki albo w szpital wariatów. Nowi właściciele, nowe porządki! I tylko miasto to samo, miłość kończy się lub zaczyna, artysta pnie się na szczyt lub umiera w zapomnieniu.

Przez teatralny Paryż będzie przejeżdżał wyścig Tour de France, ze scenicznego mieszkania będą prowadzić tajemnicze drzwi do innych czasów i nowych przygód. Historia, którą przedstawimy będzie składać się z kilkunastu krótkich opowieści, trochę na wzór scenariusza filmu Zakochany Paryż z 2009 roku. Może zainspiruje nas pomysł fabularny "O północy w Paryżu" Woody Allena z magicznymi wędrówkami do Paryża przedwojennego i Belle Epoque?

Zaśpiewamy na żywo największe francuskie szlagiery, zatańczymy upiornego kankana w Moulin Noir, poćwiczymy z Marcelem Marceau zasady pantomimy. Na naszą scenę wejdą wielcy artyści związani z Paryżem – Antonin Artaud, Jean-Luc Godard, Edith Piaf, Charles Aznavour, Coco Chanell a nawet Maria Antonina, Robesspierre i Napoleon. Będzie też miejsce dla anonimowych paryżan i turystów, których miłości i walki nikt nie opisał. Zapraszamy do rewolucyjnego i nostalgicznego Paryża!

Praca podczas warsztatów będzie odbywała się każdego dnia w godzinach 10-16. Uczestnicy zostaną rozdzieleni na grupy, które wymiennie pod okiem reżysera, kompozytora, choreografa i dramaturga projektu będą pracować nad strukturą spektaklu, swoimi rolami, kostiumami i scenografią a także kompozycją scen zbiorowych.

Wszyscy otrzymają fachowe porady dotyczące emisji głosu i wymowy scenicznej. Dostępne będą rekwizyty i kostiumy z magazynu teatru, część obiektów i atrybutów postaci młodzież wykona sama.

Pierwsze dni pracy warsztatowej będą się rozpoczynać od 45-minutowych wykładów dotyczące tematu i miejsca akcji spektaklu. Opowiemy o francuskiej kulturze, teatrze, filmie i muzyce, poznamy wydarzenia z ostatnich 300 lat francuskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem Paryża. Podyskutujemy wspólnie nad kierunkiem, w którym powinien podążać spektakl, obejrzymy fragmenty filmów służących nam za inspirację. Celem warsztatów Lato w Teatrze Ludowym jest nie tylko ćwiczenie gry aktorskiej, śpiewu i tańca, zdobycie umiejętności improwizacji scenicznej, pisania dialogów i monologów postaci teatralnych, ale także zapoznanie się z tajnikami pracy zespołowej, trening odpowiedzialności za siebie i grupę.
Łukasz Drewniak, dramaturg spektaklu

Realizatorzy projektu:
Dariusz Starczewski – reżyser
Łukasz Drewniak – opieka dramaturgiczna
Jan Sarata – choreografia
Artur Sędzielorz – opracowanie muzyczne
Joanna Jaśko - scenografia
Anna Branny – wymowa sceniczna

Uczestnicy warsztatów powinni obejrzeć przed rozpoczęciem Lata w Teatrze następujące filmy: 1 - Zakochany Paryż (Paris 2009) jest na CDA za darmo 2. O północy w Paryżu 92011) reż. Woody Allen 3. Amelia (2001) reż. Jean-pierre Jeunet 4. Moulin Rouge (2001) z Ewanem McGregorem i Nicole Kidmann reż. Buz Luhrman

Rozpoczynamy
24 czerwca o godzinie 12.00 – spotkanie organizacyjne
26 czerwca - 7 lipca (w godzinach 10.00 – 16.00)
8 lipca – spektakl o godz. 18.00
9 lipca – spektakl o godz. 18.00

W trakcie każdego dnia warsztatów przewidujemy przerwę obiadową.
Istnieje możliwość wykupienia obiadów w bufecie teatralnym: zestaw 18 zł, drugie danie – 15.00, zupa – 7 zł. Dostępność oferty wegetariańskiej i wegańskiej.

Koszt udziału w warsztatach – 500 zł
Koszt biletu wstępu na spektakl – 25 zł dla zaproszonych gości
Każdemu uczestnikowi warsztatów Lato w Teatrze Ludowym 2023r. przysługuje 1 podwójne bezpłatne zaproszenie.

Zgoszenia do dnia 15 maja na adres mail: [email protected]
Prosimy, informujcie swoich przyjaciół, kolegów, uczestników poprzednich edycji “Lata w Teatrze” o tegorocznych warsztatach, na wypadek gdyby do kogoś nie dotarła ta informacja.
Czekamy na Was w Teatrze Ludowym i już bardzo cieszymy się na to jak zwykle ważne i niecodzienne spotkanie.

 

Wątki tematyczne