EN

18.06.2021, 15:47 Wersja do druku

Kraków. Teatr KTO znów wyrusza w międzynarodową trasę

PEREGRINUS, jeden z najważniejszych spektakli Teatru KTO już 19. czerwca wyrusza do Włoch i na Litwę, by kontynuować tradycję TEATRU W DRODZE


fot. Bartek Cieniawa

Krakowski Teatr KTO nieprzerwanie od 44 lat wciąż jest w podróży, by zaskakiwać, dostarczać emocji i wzruszać publiczność w całej Polsce i zagranicą. Niezwykłe spektakle, grane w przestrzeniach miejskich mogli podziwiać widzowie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Kolumbii, Rosji, Japonii, Korei, Chinach, Iranie i w całej Europie. W czerwcu 2021 r. po długich miesiącach pandemii Teatr KTO znów wyrusza w międzynarodową trasę, tym razem ze spektaklem PEREGRINUS.Na początku zagrana festiwalu Danza Estate w Bergamo we Włoszech, a następnie w lipcu, aż czterokrotnie, na XXI International Street Theatre Festival "Šermukšnis" na Litwie.,

#ktowdrodze #teatrwdrodze


I tak się właśnie kończy świat, nie hukiem, ale skomleniem...

T. S. Eliot

Inspirowany poezją T. S. Eliota wędrujący spektakl uliczny PEREGRINUS pokazuje dzień z życia współczesnego Everymana. W efektownej wizualnie choreografii, z przymrużeniem oka, dotkliwie obnaża sprytnie zastawiane na nas każdego dnia pułapki, w które masowo dajemy się łapać. PEREGRINUS to gorzka, brutalna i surowa opowieść o dzisiejszym świecie. Jerzy Zoń, prekursor i jeden z najwybitniejszych twórców teatru pozawerbalnego dobitnie komentuje kondycję współczesnego człowieka, zamkniętego w korpo-świecie, ślepo wierzącego w mechanizmy, którym świadomi poddaje się każdego dnia.

W zaskakującej, groteskowej formie i atrakcyjnej choreografii PEREGRINUS wyciąga na światło dzienne cały absurd, obłudę i bezsens naszej rzeczywistości. Niezwykłe maski, w których grają aktorzy stały się symbolem szarego, smutnego, pozbawionego indywidualności i marzeń człowieka. Jednakowi, bez nadziei brniemy w absurd niekończącej się pracy i sztucznej zabawy. Gdzie zatem dziś jest granica stanowienia o sobie? Gdzie jest granica człowieczeństwa?

Uznany polski zespół teatralny (przyp. Teatr KTO) wychodzi na ulice Nowego Jorku w ramach Fringe Al Fresco ze spektaklami plenerowymi, które zgłębiają sens życia pozbawionego duchowości, miłości i piękna.

Playbill.com, Nowy Jork

Już we wrześniu 2021 r. Teatr KTO zaprosi wszystkich widzów do długo wyczekiwanej siedziby przy ul. Zamoyskiego 50 na krakowskim Podgórzu. Dyrektor Jerzy Zoń podkreśla, że nowy budynek stanie się domem dla teatru, w którym prezentowany będzie różnorodny repertuar sceniczny, jednak KTO wciąż pozostanie w drodze… jako jeden z teatrów najczęściej goszczących na międzynarodowych festiwalach. 


fot. Bartek Cieniawa

PEREGRINUS w liczbach:

W pięć sezonów od premiery zaprezentowany na ponad 50 festiwalach na całym świecie, wśród których najważniejsze to Olimpiada Teatralna (Sankt Petersburg, 2019), FiraTàrrega (Tarrega, 2018), Chalon dans la rue (Chalon-sur-Saône, 2018), Nous La Rue (Montreal, 2017), Sziget Festival (Budapeszt, 2017), Sibiu International Theatre Festival, (Sibiu, 2017), Seoul Street Arts Festival (Seul, 2016), Tbilisi International Theatre Festival (Tbilisi, 2016), The New York International Fringe, (Nowy Jork, 2016), Greenwich & Docklands International Festival (Londyn, 2016).

Nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste/Rumunia w 2016 roku.

JERZY ZOŃ - Dyrektor i założyciel Teatru KTO

Autor prekursorskich spektakli i monumentalnych widowisk plenerowych, które obejrzało ponad 3 000 000 widzów w ponad 40 krajach na całym świecie. Twórca charakterystycznego pozawerbalnego języka teatralnego, który jest znakiem rozpoznawczym Teatru KTO i źródłem jego międzynarodowych sukcesów. 

Kreator i dyrektor ULICA Festival, realizowanego od 1988 roku. 

Reżyser, scenarzysta i producent wielkich widowisk plenerowych i międzynarodowych projektów teatralnych.

Jerzy Zoń został uhonorowany za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru m.in.:

Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Gloria Artis, Medalem Honoris Gratia, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany