EN

4.07.2024, 14:06 Wersja do druku

Kraków. Teatr Groteska zapraszany na międzynarodowe festiwale

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” oraz Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej – to dwa branżowe wydarzenia, podczas których Teatr Groteska zaprezentuje swoje spektakle z ostatniego sezonu.

Scena ze spektaklu „Męczeństwo i śmierć Marata”, reż. Konrad Dworakowski; fot. Bartek Warzecha

Męczeństwo i śmierć Marata w reżyserii Konrada Dworakowskiego pojedzie w październiku do Torunia, by walczyć o nagrodę podczas jubileuszowej, 30. edycji festiwalu „Spotkania”. Ten spektakl dla młodzieży i dorosłych to opowieść o rewolucji i jej skutkach, o terapeutycznej bądź nie mocy sztuki, o historii i współczesności, o teatrze w teatrze. Mówi o tym, jak rewolucja może nas przypadkiem wmanewrować w rolę, w której wcale nie planowaliśmy być. Przez konkretne przypadki losów bohaterów zbliżamy się do odpowiedzi na pytanie, czym rewolucja jest. Imponująca scenografia i misternie uszyte, wieloelementowe kostiumy, a także lalki ludzkich rozmiarów jak zawsze powstały w pracowniach Teatru Groteska. Część muzyki wykonywana jest na żywo.

Z kolei W trawie. Laboratorium sensoryczne, z którym Groteska wystąpi na festiwalu w Bielsku-Białej to pierwszy w historii teatru spektakl, wpisujący się w nurt teatru dla najnajów. Choć dziedzina ta rozwija się w Polsce już od blisko 20 lat, spotkania z niekiedy jeszcze raczkującą publicznością, wciąż bywają traktowane jako coś nowego. Sam spektakl podzielony jest na część do oglądania, przyglądania się i część interaktywną, w której wszyscy współdziałają razem. Otwarta struktura, płynne przechodzenie z pozycji widza do roli aktywnego uczestnika współtworzącego to, co dzieje się w przestrzeni gry, powoduje, że teatr dla naj-najmłodszych pozwala dzieciom na bycie aktywnymi odbiorcami sztuk.

Wszystkich, którzy nie widzieli jeszcze spektaklu W trawie. Laboratorium sensoryczne, zapraszamy ze swoimi pociechami już 11 i 12 lipca do Groteski.

- Pisałem w konkursowym Programie Funkcjonowania i Rozwoju Teatru Groteska, że jest wielka szansa, by zacząć pokazywać się na krajowych i zagranicznych festiwalach. Nie skończył się sezon, a zespół już był obecny z nowym tytułem na 7. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu oraz na gościnnych występach w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Informacja o przyjęciu spektakli W trawie. Laboratorium sensoryczne na 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej oraz Męczeństwo i śmierć Marata na 30. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu to dla nas wielkie wyróżnienie. Teraz tylko należy trzymać kciuki, byśmy z wyjazdów wrócili z nagrodami – mówi Karol Suszczyński, dyrektor Teatru Groteska.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

04.07.2024