EN
1.02.2022, 12:54 Wersja do druku

Kraków. Szymborska na wystawie w MOCAK-u, w 10. rocznicę śmierci

Medal noblowski Wisławy Szymborskiej, a także kolaże poetki i wszystkie polskie wydania jej wierszy, wybór tłumaczeń i monografii, prywatne pamiątki znalazły się na wystawie w MOCAK-u w Krakowie. Ekspozycja powstała w 10. rocznicę śmierci noblistki.

fot. Jacek Bednarczyk/PAP

„Dzisiaj, 1 lutego, mija dokładnie 10 lat od śmierci Wisławy Szymborskiej, dlatego to od dzisiaj udostępniliśmy wystawę” – powiedziała PAP Kamila Biedrońska z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Zwiedzający zobaczą medal noblowski poetki, wszystkie polskie wydania jej wierszy, wybór tłumaczeń i monografii jej poświęconych, plakaty poetyckie Ryszarda Krynickiego, prywatne memorabilia, w tym portrety Szymborskiej autorstwa Beaty Stankiewicz, Leszka Sobockiego i Krzysztofa M. Bednarskiego.

Wystawa czynna ma być do 20 marca, ale trwają rozmowy nt. przedłużenia jej.

Ekspozycja powstała we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej i Wydawnictwem a5.

To nie pierwsza wystawa poświęcona noblistce w MOCAK-u. W 2014 r. można było tu podziwiać ok. 100 kolaży poetki, które pochodzą z kolekcji tego muzeum.

W 10. rocznicę śmierci Szymborskiej na jej grobie na cmentarzu Rakowickim ma zapłonąć znicz od władz miasta. Krakowskie Biuro Festiwalowe planuje różnorodne wydarzenia przez cały rocznicowy rok – m.in. spacer literacki śladami Szymborskiej, wiersze wyświetlone w ramach projektu Multipoezja, okolicznościowe spotkanie podczas Festiwalu Miłosza. Na 26 lutego Muzeum Fotografii zaplanowało spotkanie „Podtrzymywanie na duchu. Delikatne spotkanie wokół fotografii w wierszach Wisławy Szymborskiej”.

Wisława Szymborska od 1931 r. mieszkała w Krakowie, gdzie studiowała i pracowała. Literackiego Nobla otrzymała w 1996 r. W uzasadnieniu do Nagrody Akademia Szwedzka napisała: „Jej poezja z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Wydała 13 tomików poezji. Jej wiersze przetłumaczono na ponad 40 języków

Źródło:

PAP