1 czerwca o godz. 18.00 w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii w Krakowie odbędzie się spotkanie z Salomé Voegelin, artystką, pisarką, badaczką dźwięku, wykładowczynią London College of Communication University of the Arts London.
Porozmawiajmy o ciszy z Salomé Voegelin
Prof. Salomé Voegelin pracuje w oparciu o relacyjną logikę dźwięku, skupiając się na tym, co „pomiędzy i na granicy”. Tam, gdzie różne dyscypliny spotykają się w refleksji nad współczesnymi kryzysami związanymi z klimatem, zdrowiem publicznym i w miejscach, gdzie feministyczne, dekolonialne i postantropocentryczne postulaty mogą stworzyć wiele odmiennych możliwości dla wiedzy. Jest autorką takich książek jak: “Listening to Noise and Silence” (2010), “Sonic Possible Worlds” (2014/21), “The Political Possibility of Sound” (2018) i „Uncurating Sound: Knowledge with Voice and Hands” (2023)
W latach 2014-2022 współtworzyła z Markiem Peterem Wrightem projekt PoL, Points of Listening – serię wydarzeń, które angażowały społeczne słuchanie i tworzenie dźwięku w odniesieniu do aktualnych problemów, takich jak: różnorodność słuchu, pedagogika dźwiękowa, opieka, ekologia, płeć i technologia.
Tematem wykładu performatywnego, który odbędzie się 1 czerwca o godz. 18.00 w Domu Utopii będzie „Cisza tego, czego nie chcemy usłyszeć” („The silence of what we do not want to hear”).
- Jeśli ktoś interesuje się dźwiękiem i szeroko pojętym słuchaniem, nie może go na tym spotkaniu zabraknąć! – mówi Rafał Mazur, muzyk i filozof, autor „Koncertów Głębokiego Słuchania”, które były realizowane podczas ubiegłorocznego Bulwar[t]u Sztuki.
Wykład odbędzie się w ramach otwartego seminarium „Cisza. Znaczenia i konteksty”, którego organizatorami są: Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.
Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim. Wstęp na wydarzenie jest wolny!
Więcej informacji: domutopii.pl