EN

3.10.2022, 09:01 Wersja do druku

Kraków. Spotkania filmowe w Teatrze Barakah

W sześć kolejnych czwartków Teatr Barakah zapraszamy na wydarzenie „Jack Kerouac – spotkania filmowe”.

fot. mat. teatru

Najsłynniejszy pisarz Beat Generation, poeta, artysta, podróżnik, głos Ameryki nie tylko z artystycznych kawiarni, ale i robotniczych barów, ulic, dworców czy pociągów towarowych, w których na gapę podróżował wzdłuż i wszerz kraju, bo „droga to życie”. Jack Kerouac urodził się 100 lat temu. To powód do świętowania na całym świecie. W Krakowie świętować będziemy podczas sześciu spotkań filmowych. Obejrzymy dokumenty, fabuły, długie i krótkie metraże. Będą mini wykłady, dyskusje i jazz! Ci, co nie znają, to poznają, a ci, co znają, to odkryją Jacka Kerouaca na nowo!

Przygotowanie / prowadzenie / organizacja:

Tematyką Beat Generation zajmuję się od kilkunastu lat. Napisałam o nich wiele artykułów, licencjat, magisterkę i prawie doktorat. Wielokrotnie byłam w Stanach Zjednoczonych, gdzie śladów Jack Kerouaca szukałam w archiwach, bibliotekach, księgarniach i zakątkach miast. Posiadam wiele materiałów, które z radością Wam pokażę, i trochę wiedzy, którą się podzielę. Dzięki kontaktom z beatnikowską społecznością zaprezentuję Wam filmy, których próżno szukać w innych miejscach w Polsce, oraz takie, których szukać można, ale szansa jest jeden na sto. Zapraszam!

– Anna Wyrwik

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Teatrze BARAKAH (ul. Paulińska 28, Kraków)

Program

6 października 2022 | 19:00

Dokument o Jacku Kerouacu – „On the Road with Jack Kerouac: King of the Beats”, reż. John Antonelli

Zaczniemy biografią pisarza. W jednym z najlepszych dokumentów o nim są archiwalne materiały, fabularyzowana historia i wypowiedzi jego przyjaciół, w tym wielu pisarzy i poetów Beat Generation.

13 października 2022 | 19:00

New American Cinema – „Działa wśród drzew” (oryg. „Guns of the Trees”), reż. Jonas Mekas / film z polskimi napisami

Jona Mekas też urodził się 100 lat temu. Jego filmowy styl porównywany jest do stylu pisarskiego Kerouaca, a jeden z krytyków nazwał „Działa wśród drzew” „jednym z najbardziej osobistych i odkrywczych filmów bitnikowskiej awangardy".

20 października 2022 | 19:00

Pull My Daisy – „Pull My Daisy”, reż. Robert Frank, Alfred Leslie

Kultowy film i pozycja obowiązkowa dla fanów Beat Generation. To zwariowana historia pełna społecznych znaczeń i undergroundowego humoru. Z offu słyszymy głos Jacka Kerouaca (też autora scenariusza), na ekranie widzimy m.in. Allena Ginsberga, Gregory’ego Corso i Petera Orlovsky’ego, w tle leci muzyka Davida Amrama, a reżyserowali sławni: fotograf i malarz.

27 października 2022 | 19:00

Kerouac a Hollywood


Hollywood bierze się za wszystko, więc jak tylko Jack Kerouac i Beat Generation stali się sławni, wzięło się również za nich. Często z dość dziwacznym i kuriozalnym skutkiem. Będzie wiele fragmentów filmów, sporo ciekawostek i momentami bardzo zabawnie.

3 listopada 2022 | 19:00

Ekranizacje powieści Jacka Kerouaca – „W drodze” (oryg. „On the road”, reż. Walter Salles, 2012 / film z polskimi napisami

Ekranizacja kultowej powieści „W drodze”. Sam Kerouac chciał, by ten film zrobił Marlon Brando. Wyszło co innego. Z jakim skutkiem? Zdania są bardzo podzielone, więc warto wyrobić własne!

10 listopada 2022 | 19:00

Kerouac dziś – inspiracje – „American Joyride: 100 Lines for the Kerouac Centenary”, reż. Tom Knoff, Kurt Hemmer

Ten film brytyjskiego duetu powstał specjalnie z okazji 100-lecia urodzin Jacka Kerouaca i w Polsce zostanie pokazany po raz pierwszy. Podczas ostatniego spotkania będzie też wiele niespodzianek

Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków pochodzących ze „Stypendium Twórczego Miasta Krakowa”.


Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkami:

FB: https://www.facebook.com/events/768272081144689/768272084478022/?active_tab=about


WWW: https://teatrbarakah.com/wydarzenia/jack-kerouac-spotkania-filmowe/

Źródło:

Materiał nadesłany