EN

15.02.2022, 16:22 Wersja do druku

Kraków. Spadnie śnieg, a wieloryb odpłynie. Repertuar Łaźni Nowej na luty i marzec

Wyczekiwana krakowska premiera „Powrotu do Reims”. Pokazy „Śniegu” po ogólnopolskim tournée. Ostatnie pokazy spektaklu „Wieloryb The Globe” z udziałem Krzysztofa Globisza połączone z przeniesieniem tytułu do przestrzeni wirtualnej. Luty i marzec w Łaźni Nowej to spektakle teatralne, pokazy filmowe i dyskusje z twórcami, a także awangardowa wystawa rzeźby. Warto spędzić zbliżające się, zimowe weekendy w Nowej Hucie!

"Materiały do Medei" / fot. Katarzyna Pałetko / mat. teatru

Inne aktualności

W pierwszym kwartale 2022 roku Łaźnia Nowa po raz kolejny sięga dalej, bo zaprasza na cykl filmowy połączony z dyskusją z twórcami oraz wystawę rzeźbiarską. Skupia swą uwagę nie tylko na słowie, ale również na wymiarze wizualnym, na tańcu i daje wyraźnie wybrzmieć muzyce. Równolegle w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii realizowany jest bogaty program warsztatów i wystaw. Tym samym Łaźnia Nowa zaprasza publiczność do świata wydarzeń interdyscyplinarnych i potwierdza niezwykły wpływ na kulturę Nowej Huty i Krakowa.

Tym bardziej, że repertuar na luty i marzec naładowany jest ambitnymi tytułami. Prym wiodą unikalne połączenia emocji zrodzonych pośród kameralnych zespołów aktorskich: są więc obsady dwu- i trzyosobowe, znalazło się też miejsce na monodramy. Siłą Łaźni wciąż pozostają ludzie, co potwierdzają liczne nagrody zdobyte przez artystów związanych z nowohuckim ośrodkiem – tylko w ostatnich tygodniach Paszport Polityki odebrał Dominik Strycharski, spektakl „Lem vs. P.K. Dick” został obsypany nagrodami na 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, „Śnieg” przez wielu krytyków wymieniany jest jako jedno z ważniejszych wydarzeń teatralnych 2021 roku, zaś w konkursie Paradiso podczas Boskiej Komedii nagrodę zdobył zespół realizacyjny spektaklu "Bezpieczne miejsce”.

Nagradzane i doceniane w całej Polsce

Długo wyczekiwana krakowska premiera spektaklu „Powrót do Reims” w reżyserii Katarzyny Kalwat w końcu stanie się faktem. Koprodukcja z Nowym Teatrem w Warszawie swoją prapremierę online miała w grudniu 2020 roku w trakcie festiwalu Boska Komedia i przyciągnęła przed ekrany 5198 widzów, by następnie zdobyć tytuł O!Lśnienia Roku w plebiscycie Onetu. Po ponad roku, na żywo i z widownią, „Powrót do Reims” zostanie wystawiony 25, 26 i 27 marca. Główną rolę w spektaklu gra Jacek Poniedziałek – aktor pochodzący z rodziny robotniczej z krakowskiego osiedla Olsza II, powstałego w latach 60-tych, z którego wyjechał do Warszawy. Na scenie towarzyszą mu Jaśmina Polak oraz Yacine Zmit.

Obsypany nagrodami podczas 27. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej spektakl „Lem vs. P.K. Dick” to kolejna mocna pozycja w repertuarze Łaźni. Za tekst i reżyserię spektaklu bazującego na biografii i twórczości dwóch gigantów literatury – pionierów science-fiction – odpowiada Mateusz Pakuła. Spektakl zagrany będzie trzykrotnie: 18, 19 i 20 marca. Inny nagrodzony ostatnio tytuł to „Bezpieczne miejsce”, który uzyskał laury w konkursie Paradiso podczas Boskiej Komedii dla całego zespołu realizacyjnego. Spektakl, za którego reżyserię odpowiada Tomasz Fryzeł, wraca do Krakowa po pokazie w warszawskim TR. W Łaźni Nowej zostanie wystawiony 4 i 5 marca.

Muzyczne konteksty

Z trasy objazdowej po polskich teatrach powraca „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Pierwsza polska adaptacja powieści Orhana Pamuka to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych ostatnich miesięcy. „Śnieg" po raz kolejny spadnie na Dużej Scenie Łaźni Nowej w poniedziałek 14 marca. Warto nadmienić, że za muzykę odpowiada tegoroczny laureat Paszportu Polityki Dominik Strycharski.

Innym spektaklem, w którym muzyka (autorstwa Baascha – cenionego alternatywnego twórcy) gra ogromną rolę jest „Autobiografia na wszelki wypadek”. Reżyser Michał Buszewicz odpowiada również za tekst dramatu, o którym tak pisała Swietłana Aleksiejewicz, laureatka Nagrody Nobla: „W moim mniemaniu jest o przeczuciu, o ześlizgiwaniu się człowieka w ciemność, nicość, która zwie się śmiercią. Ale czytając tę sztukę, cały czas zadaję sobie pytanie – czy to opowieść o miłości czy o śmierci?”. Okazja, by poznać odpowiedź na to pytanie już 18, 19 i 20 lutego.

Chodź na solo!

Ważne miejsce w repertuarze na najbliższe miesiące zajmują monodramy. „Materiały do Medei” – na podstawie dramatu największego reformatora niemieckiego teatru współczesnego, Heinera Müllera – należą do Sandry Korzeniak, znanej z wybitnych kreacji w spektaklach Lupy, Kleczewskiej czy Miśkiewicza. Jedna z najbardziej charakterystycznych współczesnych polskich aktorek zmierzy się z archetypiczną postacią Medei 11 i 12 marca. Z kolei 19 i 20 lutego najnowszy spektakl taneczny Anny Konjetzky „O gniewie”, w którym solowy popis daje tancerka Sahra Huby.

25, 26 i 27 lutego nadarzy się ostatnia okazja, by zobaczyć na żywo spektakl „Wieloryb The Globe” w reżyserii Evy Rysovej. Warto być podczas tych wieczorów w Łaźni Nowej, by uczcić jubileusz 65. urodzin legendy polskiej sceny, Krzysztofa Globisza, dla którego tekst dramatu napisał specjalnie Mateusz Pakuła, ceniony dramaturg młodego pokolenia. Wkrótce spektakl będzie można zobaczyć już tylko wirtualnie, na platformie Play Kraków.

Łaźnia interdyscyplinarna

11, 12 i 13 lutego to również ostatnie dni, by obejrzeć niezwykłą wystawę Alicji Patanowskiej pt. „Przestrzeń wyobraźni dźwiękowej”. Stworzone przez artystkę ceramiczne misy staną się nie tylko rzeźbami, lecz również rezonatorami tworzącymi nowe akustyczne środowisko. Prace artystki były prezentowane w zeszłym roku na dachu Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii, teraz zafunkcjonują w nowym otoczeniu, na Dużej Scenie Teatru Łaźnia Nowa.

Powraca też ulubiony cykl filmowy widzów Łaźni Nowej. Gospodarz Akademii Filmu Polskiego – Łukasz Maciejewski - przygotował propozycje filmowe i spotkania z gośćmi, którzy odkryją kulisy pracy przy filmach. 17 lutego seans „Bo we mnie jest seks”, poprzedzony rozmową z Bartłomiejem Kotschedoffem, który w filmie w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz wcielił się w rolę Ryszarda Molskiego. 17 marca „Moje wspaniałe życie” – komedia obyczajowa Łukasza Grzegorzka. Przed seansem odbędzie się spotkanie z samym reżyserem oraz z aktorem Adamem Woronowiczem. Wejściówki kosztują jedynie 5 złotych!

Bilety dostępne na bilety.laznianowa.pl

Źródło:

Materiał nadesłany