EN

19.07.2023, 16:34 Wersja do druku

Kraków. „Śnieg” z Łaźni Nowej w Chinach – w październiku

„Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego to pierwsza polska adaptacja najsłynniejszej powieści Orhana Pamuka – tureckiego noblisty, który pod koniec maja odwiedził Polskę. Od premiery spektaklu mijają niemal dwa lata. W tym czasie potwierdził on swój status jednego z najważniejszych teatralnych wydarzeń ostatnich sezonów.

fot. Jacek Martini-Kielan / mat. teatru

Po pokazach w sześciu polskich miastach oraz na czterech krajowych festiwalach, a także zagranicznym pokazie w Rumuniii na Festivalul Național de Teatru w Bukareszcie, nadszedł czas na przekroczenie granic kontynentu – już w październiku „Śnieg” zostanie zaprezentowany na Festiwalu Teatralnym w Wuzhen w Chinach.

Wuzhen Theatre Festival to najważniejszy chiński festiwal teatralny. Jego współzałożycielem i dyrektorem jest jeden z wiodących chińskich reżyserów, Meng Jinghui, kierujący także festiwalem Beijing Fringe. W trakcie dziewięciu festiwalowych dni widzowie będą mogli zobaczyć najważniejsze spektakle teatralne z całego świata. Przedstawienia prezentowane są w zjawiskowych sceneriach „chińskiej Wenecji” – zabytkowego, poprzecinanego kanałami miasta Wuzhen położonego w pobliżu Szanghaju. Tematem przewodnim dziesiątej edycji festiwalu, trwającego od 10 do 29 października 2023 r., jest: „Powstań! Startując, lecąc, wyruszając w nowe podróże”. Czy polska adaptacja tureckiego „Śniegu” w dalekich Chinach przypomni widzom festiwalu w Wuzhen, że „życie jest piękne i kruche, że ludzie – mimo wzajemnej niechęci – są bardzo do siebie podobni”, zgodnie ze słowami Kadife, jednej z bohaterek powieści?

Akcja „Śniegu” rozgrywa się w Karsie, prowincjonalnym tureckim mieście, w którym, jak w wielu miejscach na świecie, potrzeba wolności ściera się z autorytarną wizją rządzących i fanatyzmem religijnym. Bohaterowie zmagają się z uniwersalnymi problemami: gdzie może przetrwać to, co jest dla nas najważniejsze – to kim jesteśmy, to o czym marzymy.

Głównym bohaterem tej historii jest Poeta Ka, który po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie wraca do rodzinnego miasteczka. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki. Nieoficjalnie prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące samobójstw młodych kobiet „w chustach”. Tuż po jego przybyciu rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Miasteczko staje się miniaturą państwa, obnażając jego wewnętrzne problemy, mechanizmy i napięcia, a Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg snutych przez walczących o władzę: wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów. Rozdarty między tradycją a nowoczesnością, Wschodem i Zachodem, zinstytucjonalizowaną religią a osobistym poszukiwaniem Boga, targany wątpliwościami – niczym płatek śniegu na wietrze – Ka musi określić, po której stoi stronie. Zdaje się, że uratować go mogą jedynie poezja i miłość. Ale czy ocalenie w tym świecie jest jeszcze możliwe?

Orhan Pamuk skończył pisać „Śnieg” w 2002 roku. Powieść szybko stała się międzynarodowym bestsellerem, a jej popularność jeszcze wzrosła po uhonorowaniu jej autora literacką Nagrodą Nobla w 2006. Ponad dwadzieścia lat później napisał „Noce zarazy”, których akcja również rozgrywa się w odciętym od reszty świata miejscu stającym się jednocześnie jego uniwersalną miniaturą. Noblista tłumaczy tę zbieżność w rozmowie z Michałem Nogasiem w najnowszym numerze „Książek. Magazynu do czytania”: „Lubię przyglądać się temu, co dzieje się z ludźmi w momencie odcięcia, zaburzenia funkcjonowania świata, jaki znamy. Jak bardzo potrafią zmienić swoje zachowania i do czego są wówczas zdolni. Tak jak miało to miejsce w zasypanym przez śnieg mieście Kars, w którym wszyscy bohaterowie rozgrywającej się tam mojej dawnej powieści zostali nagle unieruchomieni”.

Zanim scenografia spektaklu wyruszy w długą podróż, krakowska publiczność będzie mieć jeszcze ostatnią szansę na zobaczenie spektaklu w tym roku – już w najbliższy weekend, 21, 22 i 23 lipca. Pokaz w piątek 21 lipca zostanie zaprezentowany z napisami w języku angielskim. Lipcowe pokazy teatralne w Łaźni Nowej odbywają się w ramach letniego przeglądu Bulwar[t] Sztuki – a bilety na nie dostępne są w specjalnej, wakacyjnej cenie 30 zł.

Wyjazd „Śniegu” na Festiwal w Wuzhen możliwy jest dzięki współpracy Teatru Łaźnia Nowa z Instytutem Adama Mickiewicza oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji oraz bilety na lipcowe pokazy spektaklu: laznianowa.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne