EN

16.08.2021, 15:26 Wersja do druku

Kraków. Cricoteka otwarta. Ruszyły zapisy na warsztaty teatralne z Wojtkiem Ziemilskim

Czy teatr daje wolność? Na co sobie można pozwolić w teatrze? Co nas obraża? Czego nie powinno się mówić? A co jest przesadą? Czy możemy mówić “normalnie”? Co to w ogóle jest normalnie? Kto o tym decyduje? Co wolno?

fot. Konrad Pustoła

Warsztaty to pięć dni wspólnych poszukiwań. Ich finałem będzie prezentowany w Cricotece pokaz dla publiczności.
Zajęcia poprowadzi Wojtek Ziemilski – reżyser teatralny, artysta wizualny. Tworzy prace na pograniczu dyscyplin, wykorzystujące różnorodność form sztuk performatywnych. Jego teatr bawi się konwencjami, stroniąc od patosu i bełkotliwości. W swoich pracach często zajmuje się kwestiami komunikacji, języka, tożsamości, a także relacją widz-spektakl. Jego produkcje eksplorują możliwości teatru dokumentalnego – w „Małej narracji” (Teatr Studio w Warszawie) opowiadał własną historię rodzinną, w „Prologu” (Krakowskie Reminiscencje Teatralne i Teatr Ochoty) sprawdzał, kim są widzowie i kim mogliby być, „W samo południe” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu) było opowieścią   zmianach w Polsce po 1989 roku, a „Pigmalion” (Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Komuna Warszawa) zajmował się językiem jako sposobem funkcjonowania w świecie. Jego „Jeden gest” (Nowy Teatr w Warszawie) zdobył w 2017 roku główną nagrodę szwajcarskiego festiwalu Zürcher Theater Spektakel. Ziemilski jest założycielem Ośrodka Sztuki XS, współtwórcą akcji „Golgota Picnic Polska”, współpracuje także z galerią BWA Warszawa. Prowadzi zajęcia z nowych nurtów teatralnego eksperymentu w Akademii Teatralnej w Warszawie i na Uniwersytecie Warszawskim.

Warsztaty teatralne:
6–10 września 2021 r.
10 września, 19:00 – pokaz finałowy
Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2–4, Kraków
Udział bezpłatny, zgłoszenia przyjmowane są do 20 sierpnia.

Zgłoszenie udziału w projekcie łączy się z deklaracją obecności we wszystkich dniach warsztatowych (w godz. 16-20) oraz udziałem w otwartym pokazie 10 września o godz. 19. Podczas zgłoszenia prosimy o informacje o indywidualnych potrzebach takich jak: pętla indukcyjna, pomoc asystenta, pomoc z dotarciem z przystanku, tłumacz polskiego języka migowego (PJM).

Źródło:

Materiał nadesłany