EN

7.12.2020, 08:23 Wersja do druku

Kraków. Ruszyła Boska Komedia TV

13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia odbywa się w całości online. Widzowie mogą zobaczyć 23 spektakle, w tym 8 premier – w całości bezpłatnie, za pośrednictwem sieci Play Kraków. Poza teatralnymi pokazami niezapomnianą festiwalową energię festiwal przekazuje za pomocą Boskiej Komedii TV – w postaci rozmów i spotkań z artystami.

mat. festiwalu

Konieczność przeniesienia działań festiwalowych do sieci nie ogranicza boskokomediowej formuły. Od samego początku Boska Komedia była nie tylko przeglądem najważniejszych przedstawień teatralnych w danym sezonie, ale także miejscem dyskusji na najistotniejsze, najbardziej aktualne tematy obecne w przestrzeni teatralnej. Domeną festiwalu zawsze były rozmowy o palących problemach środowiskowych, scenicznych zjawiskach i nurtach, próby spojrzenia na rzeczywistość społeczną i polityczną przez pryzmat teatralnych zmagań. Pokazom przedstawień towarzyszyły pogłębione dyskusje z twórcami, w których widzowie mogli odkryć ich inspiracje, poszerzyć kontekst spektaklu o perspektywę twórcy.

Nie rezygnujemy z tej tradycji. Dotychczasowe Sceny Dantejskie – cykl spotkań i rozmów oraz wydarzeń towarzyszących festiwalowym pokazom – przenosimy do internetu pod szyldem Boska Komedia TV, nie obniżając przy tym ich gorącej atmosfery i merytorycznego znaczenia. W planach dyrektora artystycznego jest podtrzymanie tego kanału teatralnych informacji przez cały rok. Współpraca z czołowymi krytykami, obserwowanie życia teatralnego i na scenie, i w kulisach, formy reportażowe, portrety twórców, felietony krytyczne i debaty będą  towarzyszyły najciekawszym wydarzeniom poza czasem trwania samego festiwalu. O kulturze trzeba rozmawiać, spierać się, odsłaniać kolejne konteksty, zwłaszcza, gdy w debacie publicznej coraz mniej jest na nią miejsca. 

Boska TV wystartowała wraz z festiwalem 5 grudnia – rozmową Bartosza Szydłowskiego z Justyną Nowicką. Dyrektor artystyczny Festiwalu opowiada o kondycji teatru i jego sytuacji w tym szczególnym czasie. Spotkanie pod tytułem „Czuły narrator” dostępne jest pod linkiem: playkrakow.com

Boska Komedia TV w całości dostępna jest na Play Kraków. Codziennie od godziny 12 dostępne są kolejne odcinki – rozmowy, debaty, spotkania. Będą one dostępne na platformie także po zakończeniu festiwalu. Cały program Boskiej Komedii TV dostępny pod linkiem: boskakomedia.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne