EN

19.05.2023, 11:35 Wersja do druku

Kraków. Program 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

„Czy jest tam ktoś?" - pyta w tytule swojego filmu Ella Glendining. Reżyserka szuka osób, które tak jak ona żyją z ciężką deformacją ciała. Przy okazji obala stereotypy związane z odmiennością i niepełnosprawnością. To jeden z 14 tytułów, które powalczą o Złoty Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

fot. mat. organizatora

Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny zdominowały w tym roku opowieści o poszukiwaniu tożsamości, zmaganiu się z trudnymi doświadczeniami oraz przemocą.

Kim jestem, skąd i dlaczego
„Fantazja dokumentalna zagrana przez prawdziwych ludzi" - tak Jon Bang Carlsen określa „Sen o Arizonie". Do projektu z pogranicza obserwacji i kreacji duński reżyser zaprosił pięcioro licealistów z amerykańskiej prowincji. Materiałem stają się ich uczucia, marzenia, traumy odsłaniane przed kamerą i na scenie.

Elena Rebeca Carini, autorka filmu „Kraj, do którego należysz", jako dziecko została adoptowana przez włoską parę. Po trzydziestce wyrusza do Bukaresztu, by odkryć korzenie. Towarzyszy jej niedawno poznany biologiczny brat.

Bohaterami „Porywaczy" Puka Damsgaarda i Sorena Klovborga są Beatlesi. Ale nie chodzi o czwórkę z Liverpoolu, tylko członków ISIS, którzy wykazywali się szczególnym bestialstwem wobec zakładników z Zachodu.

Pełno tu zaskakujących historii
Wychowali się w Wielkiej Brytanii i mówią z tamtejszym akcentem - stąd przydomek. Korespondent wojenny Sean Langan, przyjaciel zamordowanego Jamesa Foleya, wytropił ich w więzieniu i doprowadził do konfrontacji. Pytania o granicę między sztuką a przemocą stawia Aniela Gabryel, przyglądając się w „Radical Move" doświadczeniom członków grupy teatralnej prowadzonej przez Thomasa Richardsa, współpracownika Grotowskiego i kontynuatora radykalnych metod pracy.

Miejsca, tajemnice, utopie
Inspirujące historie ludzi są wpisane w konkretne miejsca. Jak w „Milczącym domu", debiucie rodzeństwa Farnaz i Mohammadre-za Jurabchianów. Ściany teherari-skiej willi, w której zorganizowano słynną konferencję, były świadkami burzliwych losów trzech pokoleń pewnej rodziny i całego kraju.

Z kolei Magda Hueckel i Tomasz Śliwiński prowadzą widzów przez korytarze i niedostępne na co dzień miejsca za kulisami, odkrywając tajemnice Narodowego Starego Teatru. W sekcji Panorama Polskiego Dokumentu ponadto dokumenty poświęcone Wojciechowi Jerzemu Hasowi, mistrzowi animacji Jerzemu Kuci, nieszablonowej artystce Natalii LL czy malarzowi Witoldowi Kaczanowskiemu, który większą sławą cieszy się za granicą niż w kraju.

O tym, czy sztuka może ocalić planetę, rozmawiać będą m.in. nagrodzony Oscarem twórca animacji Michael Dudok de Wit, który odbierze w tym roku Smoka Smoków, i reżyserka Margreth Olin. Jej „Pieśni ziemi" otworzą 63. edycję festiwalu. Olin wraca do rodzinnego domu w zachodniej Norwegii, a dziewiczy, zapierający dech krajobraz skłania do refleksji. - Mój ojciec ma teraz 86 lat i być może jego pokolenie jest ostatnim, które posiada głęboką wiedzę o tym, jak dbać o naturę - przyznaje.

Drugie spotkanie w ramach KFF Talks będzie poświęcone wątkom szeroko pojętej Utopii, którą to uchwycić próbują dokumenty naukowe pokazywane w cyklu Docs + Science. Bo filmy nie kończą się wraz z zapaleniem światła w sali po seansie, zostają z widzami na dłużej. Stanowią punkt wyjścia do fascynujących rozmów i dyskusji, które poszerzają ich kontekst.

Wróćmy jeszcze do miejsc. A konkretnie: do mieszkania po Lechu Wałęsie. To tam, na smętnym PRL-owskim osiedlu, akcję „Być kimś" umieścił Michał Toczek, zeszłoroczny laureat Srebrnego Lajkonika w konkursie polskim za „Martwe małżeństwo". Pod oknami ustawiają się wycieczki. Czy nowi lokatorzy zdołają to wykorzystać?
Wśród krótkich metraży warto też zwrócić uwagę na „Moje stare" Nataszy Parzymies z Dorotą Pomykała i Dorotą Stalińską w rolach kobiet, które mogły spędzić razem życiem, oraz relację z granicy polsko-białoruskiej „W lesie są ludzie" Szymona Ruczyńskiego.

Ważne miejsce w programie KFF od lat zajmuje muzyka. Obejrzymy dokumenty o Little Richardzie i Lee Fieldsie - legendzie soulu, która inspiruje ra-perów. Swoją historię opowie Urszula Dudziak.

Po raz pierwszy na Krakowskim Festiwalu Filmowym będzie się można zanurzyć w doświadczeniach VR - od erotycznego poematu po wizje Stanisława Lema.

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się stacjonarnie od 28 maja do 4 czerwca, a edycja online od 2 do 18 czerwca. Bilety na seanse kinowe -19 zł, a dostępy do filmów na KFF VOD -11 zł. W sprzedaży także karnety. Filmy z cyklu Kids & Youth Fest. Kino dla młodych, Dźwięki muzyki w plenerowym Kinie pod Wawelem oraz w plenerowym Kinie w Łaźni Nowej są bezpłatne. Program na www.krakowfilmfestival.pl.

Tytuł oryginalny

Czasem, żeby poznać siebie, trzeba wsiąść w samochód, wrócić do domu albo stanąć przed kamerą. Oto wydarzenia tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Źródło:

Gazeta Wyborcza Kraków - dodatek Co Jest Grane

nr 115
Ludzie