EN

30.11.2021, 15:04 Wersja do druku

Kraków. Premierowy weekend w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

Pierwszy grudniowy weekend będzie obfitował w wyjątkowe wydarzenia przygotowane przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.  Teatr przygotował dwie premiery, które odbędą się dzień po dniu. W piątek, 3 grudnia na deskach powołanej rok temu, wspólnie z Krakowskim Salonem Ekonomicznym NBP, Scenie Bank Opowieści będzie miała miejsce premiera spektaklu dla dzieci: „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa w reżyserii Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty, natomiast dzień później, w sobotę, 4 grudnia na Scenie Domu Machin odbędzie się premiera spektaklu „Pani Bovary. Możliwa historia” na podstawie Gustave’a Flauberta, w reżyserii Gosi Jakubowskiej Raczkowskiej.

fot. mat. teatru

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” Reżyseria: Maria Wojtyszko i Jakub Krofta.
Premiera: 3 grudnia 2021.
Scena Bank Opowieści w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP, ul. Basztowa 20.
(Po nowym roku spektakl będzie można zobaczyć na Scenie MOS przy ul. Rajskiej 12.)


Wiktoriańska historia o skąpcu nawiedzanym przez duchy, staje się dla Twórców spektaklu punktem wyjścia do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka i jego przemianie. A ta nie jest tylko przejściem od egoizmu do empatii, ale staje się też uwolnieniem się od stereotypowego postrzegania własnej roli w świecie.

„Opowieść wigilijna” jest dziś równie aktualna jak w czasach Dickensa. Świat, w którym brakuje współczucia i solidarności, w którym nieczuły bogacz decyduje o życiu całych rodzin nie skończył się wraz z wejściem ludzkości w epokę ponowoczesną.  Autorzy spektaklu nie chcą jednak zatrzymać się na tej ponurej diagnozie. Ich celem jest przyjrzenie się - ze współczuciem i zrozumieniem postaci Ebeneezera Scrooge’a i danie, jak to w bajkach bywa – nadziei.

Spektaklom będą towarzyszyły warsztaty edukacji ekonomicznej dla najmłodszych. Spektakl polecany jest dla dzieci powyżej 7 roku życia.
Na scenie aktorki i aktorzy Teatru w Krakowie: Agnieszka Judycka, Magdalena Osińska, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Tomasz Wysocki oraz gościnnie Katarzyna Kiziorek.

Pozostali twórcy spektaklu: scenografia i kostiumy: Matylda Kotlińska, muzyka: Daniel Malchar, Kamil Malchar, reżyseria światła: Damian Pawella, inspicjent: Bartłomiej Oskarbski, producentka: Agata Schweiger.

Spektakl to efekt współpracy Teatru im. J. Słowackiego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

fot. mat. teatru

Gustave Flaubert „Pani Bovary. Możliwa historia” Reżyseria: Gosia Jakubowska Raczkowska.
Premiera: 4 grudnia 2021.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie | Dom Machin, pl. Św. Ducha 2.


Kim jest dzisiaj Pani Bovary? Czy w ogóle jest? Jest. Żoną, matką, kobietą, człowiekiem o wysokim potencjale twórczym, osobą realizującą cudze potrzeby, potrzeby społeczeństwa, nierzadko wierząc, że to jej własne potrzeby.

Emma Bovary jest bohaterką tragedii, osobą chcącą zachować swoje życie, a jednocześnie chcącą to życie opuścić, matką rozdartą między miłością do córki, a rozczarowaniem macierzyństwem.  Emma powoli dostrzega własne położenie i własną tragedię. Kameralna inscenizacja w reżyserii Małgorzaty Jakubowskiej – Raczkowskiej rewiduje flaubertowską historię o poszukiwaniu tożsamości w obrębie kobiecych ról, rewiduje rozczarowanie Emmy dotychczasowymi wyborami i stawia pytania o status wyborów podejmowanych przez kobiety w kontekście oczekiwań i schematów społecznych.

Obsada: Alina Szczegielniak, Marta Waldera, Mateusz Bieryt, Jerzy Światłoń, Berta (wideo): Apolonia Leśniak (gościnnie).

Pozostali twórcy spektaklu:

Tekst na podstawie powieści Pani Bovary Gustava Flauberta w tłumaczeniu Anieli Micińskiej: Zdenka Pszczołowska i Gosia Jakubowska Raczkowska, dramaturgia: Zdenka Pszczołowska, multimedia: Adam A. Zduńczyk, scenografia i kostiumy: Julia Basista, ruch sceniczny: Aleksander Kopański, muzyka: Kamil Tuszyński, inspicjent: Iwona Cieślik, producentka: Oliwia Kuc.

Bilety dostępne są na www.teatrwkrakowie.pl

Źródło:

Materiał nadesłany