EN

8.02.2024, 17:08 Wersja do druku

Kraków. Premierowe pokazy spektaklu „Zan Tempesta” centralnym punktem XV Dni Komedii dell'arte

Premierowe pokazy spektaklu "Zan Tempesta", kostiumowej opowieści o artystach, będą centralnym punktem programu XV Dni Komedii dell’arte. Wydarzenie odbywać się będzie się w Krakowie od 22 lutego do 3 marca.

mat. organizatora

"W tym roku centralnym elementem Dni Komedii Dell’Arte będą premierowe pokazy spektaklu, który, inaczej niż zazwyczaj, nie będzie komedią dell’arte, lecz sztuką o komedii dell’arte – a mówiąc precyzyjniej, o tworzących ją artystach. Zan Tempesta to opowieść ubrana co prawda w kostium historyczny, ale traktująca o kwestiach nietracących na aktualności, bo artyści wciąż borykają się z tymi samymi problemami" - zapowiedziała Agnieszka Cianciara-Fröhlich, kierowniczka wystawiającej sztukę Trupy Komedianty, cytowana w informacji prasowej Centrum Kultury Podgórza. Jak dodała, ważnym elementem tej historii będzie także kwestia kobiet-aktorek.

Spektakl będzie można oglądać w Teatrze Praska 52, działającym w strukturach Centrum Kultury Podgórza. Prapremierowy pokaz odbędzie się 23 lutego 2024 r. "Podczas spektakli wystawianych w ramach Krajowej Sceny Komedii dell’Arte – działającej w naszym Teatrze Praska 52 i jedynej takiej w Polsce – widownia często jest wypełniona po brzegi. Stąd wiemy doskonale, że ta nietuzinkowa, XVI-wieczna forma teatralna rodem z Italii ma rzeszę wiernych fanów również w Krakowie" - oceniła Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza, które wraz z Fundacją Studio Dono organizuje wydarzenie.

W programie tegorocznych Dni Komedii znajdzie się również opera buffa "La Serva Padrona" Giovanniego Battisty Pergolesiego, uznawana za pierwszą głośną operę komiczną. Historię służącej bogatego Uberta w ramach XV Dni Komedii dell’Arte przedstawią studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. B. Rutkowskiego. Podczas Dni Komedii odbędą się też warsztaty dla uczniów szkół muzycznych, wystawa oraz lekcje o komedii dell’arte skierowane do młodzieży.

Komedia dell’arte narodziła się w XVI w. we Włoszech. Charakterystyczny dla tej formy teatru jest scenariusz, zwany canevas, który jest jedynie ramą spektaklu, a ostateczny przebieg przedstawienia determinują improwizowane przez aktorów lazzi – gagi, popisy akrobatyczne i skecze sytuacyjne.

Źródło:

PAP

Autor:

Julia Kalęba