EN

22.12.2021, 09:00 Wersja do druku

Kraków. "Posiew boga wojny" - nowe przedstawienie Teatru Mumerus już w styczniu

Krakowski Teatr Mumerus przygotowuje nowy spektakl. "Posiew boga wojny" zobaczymy już w styczniu. Przedstawienie zostało przygotowane na podstawie różnych tekstów literackich z XX-lecia międzywojennego.

„Posiew boga wojny” to spektakl rozgrywający się w poczekalni, gdzie ludzie czekają: na nowe, lepsze czasy. Na powodzenie w miłości, na ukojenie zszarganych nerwów. Akcja rozgrywa się przed, w trakcie i po jednej z światowych wojen - każda z postaci na swój sposób szuka własnego języka i własnych gestów, aby nową rzeczywistość oswoić lub chociaż znieść. W tle od czasu do czasu pobrzmiewają dźwięki muzyki Mahlera, która jednak wykrzywia się i deformuje, bo wraz ze starym światem skończyła się też i jego muzyka. 

- To spektakl o odejściu od wspólnego odczuwania otaczającego świata. W zamian dostajemy obraz wielu, często nieprzystających rzeczywistości, utkany z maniakalnych obsesji, zwidów wywołanych przez alkoholizm, schizofrenicznych lęków czy histerycznej euforii. Wraz z obrazami różnych rzeczywistości zmienia się również przestrzeń spektaklu Ale ciągle kontekstem jest tu najcięższe doświadczenie społeczne, które obala dotychczasowy porządek, stawiając ostrą cezurę między starym a nowym - wojna i to, co ją poprzedziło i to, co po niej nastąpiło - tłumaczy Agnieszka Dziedzic z Teatru Mumerus. 

W spektaklu wykorzystano fragmenty i cytaty z następujących utworów: Emil Wyrobek " Z otchłani chorób nędzy i upadku", Józef Czechowicz "Żal", Bruno Jasieński "Pieśń maszynistów", "Pieśń o głodzie", Władysław Sebyła "Pogrzebny", Tytus Czyżewski "W szpitalu obłąkanych", "Szumiłebski, Moczygębski głowy szuka" (anonim XVII w.), Tadeusz Miciński "Inferno", Maria Komornicka "Na rozdrożu" oraz fragmenty artykułów prasowych z lat 1914-1924. 

W spektaklu grają: Ewa Breguła, Jan Mancewicz, Jacek Milczanowski i Robert Żurek. Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys.

Tytuł oryginalny

"Posiew boga wojny" - nowe przedstawienie krakowskiego Teatru Mumerus już w styczniu

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Paweł Gzyl