EN
16.02.2022, 09:56 Wersja do druku

Kraków. „Pokój nieobecnych” w reż. Joanny Pawlik z Cricoteki online

fot. Grzegorz Mart

Jak jest w „Pokoju nieobecnych”?

Wyobraźmy sobie, w jakiej sytuacji znalazły się osoby z niepełnosprawnościami podczas pandemicznego zamknięcia, jak wpłynęło ono na ich podstawowe, codzienne czynności. Ich rzeczywistość stała się z dnia na dzień labiryntem, do którego trudno zamówić obiad; trójkątem bermudzkim, w którym znikają kurierzy jedzeniowi; przymusowym obozem pracy, gdzie najgorszą męka jest skazanie na jej brak. Radio zamieniło się w megafon, który każdego dnia podawał liczbę zmarłych. Przyjaciele i rodzina byli zawsze zbyt daleko, brakowało miłości, dotyku.

Mówienie o wzruszeniach w kontekście niepełnosprawności zawsze wiążę się z ryzykiem - zaczynamy myśleć kategoriami charytatywnymi, rozczulać się smutną historią chłopaka na wózku. [...] Ale tak naprawdę, to opowieści o doświadczeniu pandemii, to sytuacje niesamowicie uniwersalne. To nie tak, że każdy z bohaterów opowiada tylko o nich samych. Samotność, zajadanie stresu, cyfrowe zmęczenie – to pandemiczne doświadczenie wielu z nas – zaznacza kuratorka wydarzenia, Barbara Pasterak.

Pojawiające się w „Pokoju nieobecnych” działania ruchowe przetworzenia, dialogi z wcześniejszymi performansami Joanny Pawlik stają się natomiast choreograficznym wyzwaniem. Ciało nienormatywne staje się wzorcem ruchu dla innych ciał. Wymusza kolejne przetworzenia; pytania o nasze kulturowe i teatralne wzorce.

Pokaz online będzie dostępny na kanale YouTube Cricoteki od godziny 18:00 18 lutego (piątek), do północy 20 lutego (niedziela).
Link do kanału YouTube: 

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Cricoteka otwarta” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerami przy projekcie są Fundacja Kultury bez Barier, Małopolski Instytut Kultury, Teatr 21 oraz Centrum Sztuki Włączającej Downtown.

Więcej informacji na:
https://www.cricoteka.pl/pl/pokoj-nieobecnych-rez-joanna-pawlik-pokaz-online/

Źródło:

Materiał nadesłany