Narodowy Stary Teatr serdecznie zaprasza do obejrzenia „Bitwy warszawskiej 1920” w reżyserii Moniki Strzępki oraz na rozmowę towarzyszącą emisji tego spektaklu z udziałem: Marcina Czarnika, Krzysztofa Dracza, Juliusza Chrząstowskiego, Michała Majnicza Doroty Pomykały poświęconą kondycji męskich postaci w sztukach Pawła Demirskiego i sposobom ich przedstawiania. Prowadzenie spotkania: Agata Dąbek
Nagranie spotkania będzie dostępne na kanale vod.stary.pl od 30 stycznia od godz. 19.00 do dnia 1 lutego do godz.19.00. Dostęp do nagrania rozmowy będzie bezpłatny.
Nagranie spektaklu zostanie udostępnione 30 stycznia o godz. 16.00 i będzie dostępne przez 24 godziny.
Link do platformy:
http://vod.stary.pl/
Cena dostępu: 20 zł
Strzępka i Demirski, pokazując świat w rozpadzie, w którym „nic nie działa”, dotykają najskrytszych polskich tabu. Twórcy spektaklu o słynnej bitwie roku 1920 – zwanej „Cudem nad Wisłą” – spojrzeli na nasze polskie zmitologizowane narracje z dość nieoczywistej perspektywy.
Na scenie spotykają się Piłsudski, Dzierżyński, Broniewski, Róża Luksemburg, Witos, Maxime Weygand – a obok nich tzw. „zwykli” ludzie: chłop, aktorka, legioniści. „To pomieszanie postaci historycznych z anonimowymi bohaterami trzeciego planu jest znaczące: przeciw-historia Demirskiego/Strzępki jest historią oddolną, współtworzoną przez tych, którym na kartach wielkiej historii odebrano głos” – pisał Marcin Kościelniak. Demirski i Strzępka stawiają istotne pytanie o osobiste motywacje działań osób, które tworzyły historię, oraz wpływ wielkiej historii na losy szarych obywateli. Nie chcą oceniać i kompromitować bohaterów, ale dostrzec w nich ludzi naturalnej wielkości. Przewrotny i efektowy, świetnie zagrany spektakl wyróżniony został Gwarancjami Kultury oraz aktorskimi nagrodami na kilku teatralnych festiwalach.