EN

11.05.2022, 09:00 Wersja do druku

Kraków. „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” - premiera w Teatrze Słowackiego. Na ten spektakl zrzucili się widzowie

Józef Dietl i Stanisław Kurkiewicz oraz trapiona pewnymi dolegliwościami radczyni Helena Zakroczymska, a w tle XIX-wieczny Kraków – to nowa sztuka Teatru Słowackiego, która została zrealizowana dzięki zrzutce finansowej widzów. Premiera spektaklu „O dwóch doktorach i jednej pacjentce, czyli seks, władza i medycyna” 14 maja na scenie Domu Machin.

Sceną Machin zawładnie dwóch doktorów: Józef Dietl – emerytowany lekarz i prezydent Krakowa, w którego postać wciela się nestor Teatru Słowackiego – Feliks Szajnert oraz Stanisław Kurkiewicz – pionier polskiej seksuologii – w tej roli Karol Kubasiewicz. Doktorzy spotykają się w jednym z krakowskich salonów, by wspólnie zająć się leczeniem radczyni Heleny Zakroczymskiej (Hanna Bieluszko) – kobiety dojrzałej i eleganckiej, w pełen lekkości i humoru sposób odkrywając kulisy Krakowa końca XIX wieku polskiego nazewnictwa seksuologicznego oraz teatru.

„O dwóch doktorach...” to sztuka napisana specjalnie dla aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego przez doskonale znanego teatralnej publiczności Macieja Wojtyszkę. Twórcę, który z niezwykłą uważnością i poczuciem humoru zagłębia się w tematy i życiorysy z przeszłości, by wydobyć z nich treści świetnie rezonujące z teraźniejszością.

Kolejne, popremierowe spektakle: 15, 24 i 25 maja w Domu Machin.

Tytuł oryginalny

Kraków. "O dwóch doktorach i jednej pacjentce" - premiera w Teatrze Słowackiego. Na ten spektakl zrzucili się widzowie

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

10.05.2022