EN

6.10.2022, 14:51 Wersja do druku

Kraków-Nowa Huta. Dom Utopii i Teatr Łaźnia Nowa zapraszają na wystawę „Archeologia codzienności”

Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii i Teatr Łaźnia Nowa zapraszają na audiowizualne pokazy i wystawę pt. „Archeologia codzienności”, które odbędą się 8, 15 i 22 października o godz. 18.00 w sklepie Cepelix w Nowej Hucie (Osiedle Centrum B1).

fot. Henryk Makarewicz_kolekcja Fundacji Imago Mundi

Pierwsza odsłona będzie poświęcona fotografiom pochodzącym z rodzinnych albumów nowohucian, z lat 1950 – 80. Podczas wydarzenia będzie można porozmawiać z właścicielami archiwalnych fotografii, które kryją w sobie osobiste historie Nowej Huty. 

Punktem wyjścia do audiowizualnej opowieści, która odbędzie się 15 października staną się fotografie wykonane przez Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza, którzy dokumentowali początki Nowej Huty. 

Motywem przewodnim trzeciej odsłony, która odbędzie się 22 października, będzie historia Zygmunta Piątkiewicza, prokuratora, który brał udział w głośnych procesach w powojennej Polsce, oskarżając m.in. Władysława Mazurkiewicza i Karola Kota, seryjnych morderców, którzy wywoływali w Krakowie psychozę strachu w latach 50-tych i 60-tych. Zajrzymy do prywatnego archiwum jego córki, odręcznych notatek i akt. Zaprezentujemy też rodzinne fotografie z lat 20-stych i 30-stych, wykonane przez nastoletniego Zygmunta Piątkiewicza.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2022.

Źródło:

Materiał nadesłany