EN

19.03.2024, 13:17 Wersja do druku

Kraków. Monodram „Podszepty” Patrycji Zając w niedzielę w Scenie Supernova

24 marca o godz. 19 w Scenie Supernova w Krakowie odbędzie się monodram „Podszepty", w wykonaniu Patrycji Zając (Pat Zając).

Teatr grozy adaptujący tradycje wiktoriańskich opowieści z dreszczykiem na potrzeby zobrazowania porażającej i momentami zaskakująco aktualnej historii walki jednostki o własne wyzwolenia. Uwięziona w zakładzie dla obłąkancyh Pani P. M. Jones opowiada, przy użyciu niewielkiej ilości rekwizytów, historię swojego życia. Opowieść ta dość szybko okazuje się być rozdzierającym świadectwem barbarzyńskiego braku praw kobiet w epoce wiktoriańskiej oraz miażdżacej siły społecznych konwenasów.

Historia o tym, do czego może posunąć się człowiek udręczony przez swoje otoczenie, zarówno to najbliższe jakim jest dom, jak i w szerszym aspekcie, jakim jest społeczeństwo. Podszepty to również przeszywający obraz siły patriarachatu i nierównej walki płci, których historia do dziś potrafi zataczać niebezpieczne kręgi.

Jako spektakl na pograniczu interaktywności, który widz nadal może oglądać z bezpiecznej przestrzeni swojego fotela, pozwala na częściowo imercyjne zanurzenie się w wykreowanym świecie, jakim jest nie tylko pokój w XIX-wiecznym asylum, sala sądowa czy cela klasztorna, ale również umysł bohaterki, z wszystkimi intro- i retrospekcjami. Efekt ten zostaje uzyskany przez oryginalne operowanie dźwiękami - tytułowymi podszeptami, które przejmując stopniowo kontrolę nad zmysłami udręczonej kobiety, pomagają nam w poznaniu prawdziwego powodu jej uwięzienia. Stawiając wiele pytań, sztuka nie daje jednocześnie żadnych jednoznacznych odpowiedzi. To widz decyduje, kto był katem, a kto ofiarą...

Spektakl: 14+
https://www.lustrosceny.org/podszepty/

Czas trwania: 60 minut

Organizator: Scena Supernova

Realizacja
Scenariusz: Patrycja Zając (Pat Zajac), Katarzyna Diuk (Kate Diuk)
Reżyseria: Katarzyna Diuk (Kate Diuk)
Muzyka: Patrycja Zając (Pat Zajac)
Głosy z offu: Pat Zajac, Andrzej Róg, Mateusz Kobiałka, Joanna Kańska, Łukasz Moskalik, Mikołaj Figiel, Magdalena Włodarczyk-Sroka,

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne