EN

17.08.2021, 15:08 Wersja do druku

Kraków. Koncerty, spektakle, warsztaty na 23. festiwalu EtnoKraków/Rozstaje

Koncerty, spektakle, warsztaty pieśni i tańców tradycyjnych - te i inne atrakcje czekają na gości 23. festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, który trwa w stolicy Małopolski. Muzyka z różnych stron świata zabrzmi na pięciu festiwalowych scenach.

fot. mat. organizatora

Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski podczas wtorkowej konferencji prasowej zapewnił, że festiwal już na trwałe zagościł na kulturalnej mapie miasta, a ono samo też wiele mu zawdzięcza.

"Zawsze był bliski mojemu sercu, nie tylko ze względu na jego wymowę, wielokulturową wrażliwość, łączenie nas ze zjawiskami w muzyce kompletnie odległymi od muzyki korzeni, a jednak za każdym razem pokazującymi fantastyczny związek z tym, z czego wyrastamy, co czasami buduje naszą tożsamość jako regionu i kraju" - podkreślił.

Program jak co roku wypełniony jest koncertami, spektaklami oraz warsztatami pieśni i tańców tradycyjnych z różnych stron świata. Jak zapewnił dyrektor festiwalu Jan Słowiński, różnorodna muzyka - etno, folk, etnojazz, world music, electro, darkfolk, etnorock czy tradycyjna muzyka taneczna - stanowi tu pomost między tradycjami, kulturami i gatunkami.

Na festiwal zaproszeni zostali czołowi artyści polskiej sceny etno i muzycy międzynarodowej sceny world music od lat mieszkający i tworzący w Polsce. Choć impreza rozpoczęła się już w ubiegłym tygodniu, na gości wciąż czekają liczne atrakcje.

W niedzielę na dziedzińcu Radia Kraków zagra grupa T/Aboret, promująca krążek Cyjanotypia. Z kolei na scenach plenerowych Fortów Kleparz wystąpi międzynarodowa grupa Buba & Bantamba, zajmująca się taneczną muzyką z pogranicza funku, jazzu i brzmień współczesnych. Coś dla siebie znajdą też fani artystów ze sceny etnojazzowej; wystąpią m.in. Jemenu Rasm Almashan i Joanna Słowińska. Na tej scenie zagra też międzynarodowe trio Nasmeh w składzie: Aleksandra Zawłocka, Wassim Ibrahim i Tomas Celis Sanchez. Ponadto odbędzie się akustyczny koncert darkfolkowego zespołu Daj Ognia i grupy Zawierucha.

Goście wezmą też udział w festiwalowych nocach: nocy tańca etnoelektro, tańca pod gołym niebem oraz pieśni. Z kolei koncert w krakowskim ICE "Symfonia czterech stron świata" dopełni program tegorocznej edycji.

Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych gościach, dla których przygotowali szereg atrakcji w Parku im. Henryka Jordana. "Odbędą się tam warsztaty tańców i pieśni tradycyjnych, warsztaty rzemieślnicze dedykowane dzieciom, spotkania popołudniowe, a także koncert zespołu folk Krzikopa, inspirującego się muzyką Górnego Śląska" - mówił dyrektor Słowiński podczas konferencji prasowej.

Wydarzenie potrwa do 22 sierpnia.

Źródło:

PAP