EN

26.06.2021, 11:36 Wersja do druku

Kraków. Koncert „Navigatio Desiderium” z okazji urodzin Stanisława Lema

W stulecie urodzin Stanisława Lema Chór Polskiego Radia zaprasza 30 czerwca o godz. 20 na wyjątkowy koncert „Navigatio Desiderium”, podczas którego prawykonana zostanie wyjątkowa kompozycja „lemelki” Piotra Tabakiernika.

Radiowym chórem, dla którego powstał utwór, dyrygować będzie Maria Piotrowska-Bogalecka, a w partii aktorskiej wystąpi aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie – Radosław Krzyżowski.

"lemelki", autorstwa utalentowanego kompozytora młodego pokolenia Piotra Tabakiernika, to dzieło napisane na zamówienie Chóru Polskiego Radia. Cykl, mimo zabawnie brzmiącej nazwy i sporej dawki humoru wpisanego w partyturę, dotyka kwestii podstawowych dla naszego istnienia.

- Pragnienie Lema, aby wiedzieć, jest stale obecne, zarówno w młodzieńczym wierszu rozpoczynającym utwór, jak i w osobistych rozmowach dojrzałego artysty prowadzonych ze Stanisławem Beresiem, na których kanwie powstała część finałowa. Jednocześnie, niejako między wierszami, pojawia się pragnienie idące o krok dalej: aby widzieć. Można się domyślać, że im większa świadomość mijania naszego życia i przybliżania się do nieuchronnego końca, tym bardziej palące staje się to pragnienie, nawet gdy – jak Lem – deklarujemy się jako wierzący tylko w to, co namacalne i sprawdzalne. Z napięcia pomiędzy niewiedzą a wiedzą, między mrokiem wiary a światłem oczu, wreszcie, między tym, co Lema, a tym, co moje, powstały "lemelki" - tłumaczy Piotr Tabakiernik.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Koncert „Navigatio Desiderium” w ICE Kraków z okazji stulecia urodzin Stanisława Lema

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Paweł Gzyl