EN
2.03.2023, 10:55 Wersja do druku

Kraków. Józef Opalski w Teatrze KTO wystawia songi Brechta - premiera tuż przed Dniem Kobiet

Pragnienia, żądza i bunt ubrane w słowa songów Bertolta Brechta zawładną sceną przy ul. Zamoyskiego 50. 7 marca w Teatrze KTO odbędzie się premiera spektaklu „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” w reżyserii Józefa Opalskiego. Teksty Bertolta Brechta, Rogera Fernaya i Waltera Mehringa, z muzyką Bertolta Brechta, Hannsa Eislera i Kurta Weilla złożyły się na najnowszy spektakl Teatru KTO, "Uczycie nas, jak suknie się podnosi”.

fot. mat. teatru

W kontekście dzisiejszej wojny w Ukrainie, sceniczny tekst zbudowany z utworów nawiązujących do wydarzeń wojennych sprzed osiemdziesięciu lat, zyskuje nowy wydźwięk. Jednak twórcy zaznaczają, ze nie jest on manifestem, a poetycką kreacją, która ma się odwoływać do wrażliwości widza.

- 125-lecie urodzin wielkiego człowieka teatru, Bertolta Brechta postanowiliśmy uczcić przypominając jego twórczość znaną i mniej znaną. Zastanawiamy się, co by było, gdyby i on, i postacie z jego dramatów, poezji, songów... popatrzyły z jakichś zaświatów na nasz świat. Cóż by zobaczyli? - wojny były – i są, szczęśliwa i nieszczęśliwa miłość wciąż istnieje, niesprawiedliwość społeczna istnieje również. Ludzie dalej są poranieni albo radośni, uwikłani – jak zawsze – w miłość, nienawiść, narodziny, śmierć, w politykę i w borykanie się z losem własnym - zastanawia się reżyser spektaklu, Józef Opalski.

Już w samym tytule „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” zarysowuje się inny ważny dla spektaklu aspekt - zależność płci. "Mężczyźni napędzani pragnieniem władzy, próbują podporządkować kobiety, które jednak w tym geście potrafią odnaleźć słabość. I to one właśnie stają się głównymi bohaterkami przedstawieni" - zapowiada spektakl KTO.

Utrzymany w stylistyce kabaretu lat czterdziestych spektakl wydobywa wyraziste wizerunki stworzonych przez Brechta kobiet: matek, wdów, kochanek, prostytutek i żebraczek. "Wszystkie razem tworzą niemal antyczny chór, który w przejmujący sposób opisuje i interpretuje trudną dla nich rzeczywistość" - wyjaśniają twórcy.

Jak przekonują artyści, songi Brechta, mimo ponad osiemdziesięcioletniej tradycji inscenizacyjnej, nadal porywają swoją aktualnością. Mroczne, pełne szaleństwa, choć niepozbawione przewrotnego humoru i liryzmu urzekają formą i przekazem.

A wszystko to w gwiazdorskim wykonaniu aktorek i aktorów krakowskich scen: Anny Branny, Anny Bugajskiej, Sylwii Chludzińskiej, Karoliny Kazoń, Iwony Konieczkowskiej, Aleksandry Konior-Gapys, Bożeny Zawiślak-Dolny, Krzysztofa Cybulskiego oraz Franciszka Muły. Artystom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.

Spektakl będzie można zobaczyć w Teatrze KTO 8, 9, 10, 11 marca o godz. 19.00. Dodatkowo 8 marca, w Dzień Kobiet po spektaklu − o godz. 20.45, w foyer Teatru KTO odbędzie się kameralny koncert w wykonaniu portugalskiego artysty – Rui Pedro Pinto.

Tytuł oryginalny

Kraków. Józef Opalski wystawia spektakl w Teatrze KTO. Na scenie songi Bertolda Brechta

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

01.03.2023