EN

22.09.2021, 09:15 Wersja do druku

Kraków. "Iliada" i "Rok 1984". Teatr Ludowy przedstawił plany na nadchodzący sezon

Na scenach w Nowej Hucie i na Rynku Głównym Teatr Ludowy w sezonie 2021/2022 zaprezentuje, m.in. interpretacje klasyki literatury powszechnej oraz najnowszej polskiej prozy. Sezon otworzy już w najbliższą niedzielę monodram Małgorzaty Krzysicy z piosenkami Edith Piaf. Do końca roku Ludowy wystawi siedem premierowych przedstawień.

- Ten sezon będzie dla nas niezwykle pracowity, jesteśmy w trakcie budowy naszego nowego miejsca teatralnego, w którym powstaną trzy sceny. Ten rok będzie więc rokiem przygotowania do otwarcia tego budynku, w związku z tym będziemy także przygotowywać nowe produkcje, które zaprezentujemy na nowych scenach: dziecięcej, młodzieżowej , kameralnej i letniej - w Nowej Hucie powstanie prawdziwy kombinat teatralny - zapowiedziała Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego.

Szczegóły dostosowania „Stolarni”, bo o niej mowa do potrzeb teatralnych mamy poznać z początkiem nowego roku.

Opowieścią o miłości, tęsknocie i sile muzyki, monodramem Małgorzaty Krzysicy „Głos ludzki/Piaf” w reżyserii Macieja Namysło Teatr Ludowy rozpocznie sezon. Sztukę Jeana Cocteau z songami Edith Piaf w aranżacjach Abla Korzeniowskiego widzowie zobaczą na Scenie Pod Ratuszem. Premiera już w najbliższą niedzielę.

Jeszcze we wrześniu na scenie na Rynku Głównym kolejny monodram. Autobiograficzna impresja, monodram autorstwa i w wykonaniu Andrzeja Franczyka, w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Szczera i pozbawiona masek spowiedź zabarwiona dużą dozą humoru.

- Bardzo autorska opowieść o życiu, o sztuce, ale także swego rodzaju kartki ze wspomnieniami, kawałkami melodii piosenek i wszystkim tym, co tworzy nasz wewnętrzny krajobraz – mówi Małgorzata Bogajewska.

Wśród premier sezonu teatralnego znalazł się spektakl na podstawie nagrodzonej paszportem Polityki książki Miry Marcinów „Bezmatek”. Opowieść o jednej z najsilniejszych i najtrudniejszych relacji matka-córka, o doświadczeniu śmierci bliskiej osoby.

Spektakl wyprodukowany został w ramach Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie, wyreżyserował go Marcin Liber, a w rolach matki i córki wystąpiły Katarzyna Tlałka i Maja Pankiewicz. Intymna opowieść „Bezmatek” w październiku na Scenie Pod Ratuszem.
Na zakończenie roku „Wstyd” Marka Modzelewskiego” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Komediowa opowieść, o tym, co się stanie, kiedy sprzed ołtarza ucieka pan młody na Scenie Pod Ratuszem. O także sylwestrowa propozycja teatru Ludowego.

- To opowieść z jednej strony komediowa, z drugiej jednak autor dociera do naszych ukrytych wstydów, frustracji i poczucia, że przegraliśmy życie. Ale bardzo ważnym tematem jest także nasz polski wstyd przed otwartym mówieniu o naszym życiu erotycznym, spotkaniem się z tym, czego w tej sferze oczekujmy od życia – wyjaśniam Małgorzata Bogajewska.

W nowym roku Teatr Ludowy przygotuje trzy premiery, na małej scenie „Prezydentki” Wernera Schwaba w reżyserii Radosława Stępnia oraz „Iliada” Homera wyreżyserowana przez Jakuba Roszkowskiego.

„Prezydentki”, czyli spotkanie w kuchni trzech kobiet staje się okazją do niezwykle wyrafinowanej językowo rozmowy o swoich oczekiwaniach w stosunku do życia na Scenie Pod Ratuszem w lutym.

- „Iliada” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego to opowieść, która w założeniu ma być opowiadana językiem komiksu. Opowieść, która pięknie łączy się z obecnym stanem w kraju, o zmęczeniu wieloletnią wojną. Dużo testosteronu i poczucia, że ktoś się nami bawi, tak, jak w „Iliadzie” ludźmi bawią się bogowie w dość okrutny i przyziemny sposób - zapowiada dyrektorka Teatru Ludowego.

Katarzyna Minkowska, reżyserski głos młodego pokolenia, pokaże spektakl według „Roku 1984” Orwella. Spektakl będzie interaktywną grą z widzem, który wraz z przestąpieniem progu Teatru Ludowego znajdzie się Ministerstwie Miłości. Widzowie wraz z aktorami staną się aktywnymi uczestnikami spektaklu, decydując o jego przebiegu.

- Za każdym razem spektakl będzie miał nieco inny przebieg, w zależności od tego jakie ścieżki rozwoju akcji wybiorą widzowie – mówi Małgorzata Bogajewska.

Premiera na Dużej Scenie w połowie lutego.

Tytuł oryginalny

"Iliada" i "Rok 1984". Teatr Ludowy przedstawił plany na nadchodzący sezon

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Wątki tematyczne