EN

22.04.2024, 14:28 Wersja do druku

Kraków. Grzegorz Mielczarek wybrany na rektora Akademii Sztuk Teatralnych

Jak w przesłanym do E-teatr.pl komunikacie informuje kancelaria Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, na rektora AST na kadencję 2024–2028 został wybrany dr hab. Grzegorz Mielczarek. Wyboru dokonało Kolegium Elektorów.

fot. Dariusz Senkowski

Dr hab. Grzegorz Mielczarek, prof. AST – aktor, absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Stuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, dawniej PWST (2003). Za rolę w spektaklu dyplomowym „Maestro” w reżyserii Krzysztofa Globisza został wyróżniony nagrodami na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie.

Aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w latach 2003-2016, gdzie zadebiutował w 2001 r. rolą w spektaklu „Abelard i Heloiza” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. W latach 2017-2019 pracował w Teatrze Polskim w Warszawie, a od 2020 roku jest aktorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od lat współpracuje z Krakowskim Teatrem Scena STU.

Z Uczelnią związał się już w czasach studenckich, kiedy pracował wolontaryjnie  jako asystent  m.in. prof. Krzysztofa Globisza i prof. Edwarda Linde-Lubaszenko. Obecnie prowadzi ze studentami zajęcia z przedmiotu „praca nad rolą klasyczną”. W latach 2008-2012 oraz od 2021 roku jest prodziekanem Wydziału Aktorskiego w Krakowie.  

Współpracował z Tadeuszem Bradeckim, Andrzejem Domalikiem, Agnieszką Glińską, Krzysztofem Globiszem, Agatą Dudą-Gracz, Krzysztofem Jasińskim, Iwoną Kempą, Wojciechem Kościelniakiem, Magdaleną Łazarkiewicz, Agnieszką Olsten, Józefem Opalskim, Januszem Opryńskim, Barbarą Sass, Anną Smolar, Peterem Steinem, Jerzym Stuhrem, Arturem „Baronem” Więckiem czy Rudolfem Zioło.

Stworzył wiele wybitnych i wielokrotnie nagradzanych ról teatralnych i filmowych. Jest m.in. laureatem Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany