08.05.2020 Wersja do druku

Kraków. Cricoteka online - wykład Grzegorza Niziołka pt. "Rzeźnia"

Cricoteka zaprasza na kolejny wykład online w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie "Tadeusz Kantor. Widma", która czeka na otwarcie dla odwiedzających.
11 maja (poniedziałek) o godz. 18.00 na stronie Cricoteki na portalu Facebook rozpocznie się transmisja 20-minutowego wykładu Grzegorza Niziołka pt. "Rzeźnia".

Punktem wyjścia do rozważań będzie obiekt Szatnia ze spektaklu Tadeusza Kantora "Nadobnisie i koczkodany" z 1973 roku. Wielopłaszczyznowa opowieść o przedstawieniu będzie ilustrowana zdjęciami pochodzącymi z Archiwum Cricoteki. - Szatnia w przedstawieniu Tadeusza Kantora "Nadobnisie i koczkodany" nie przez przypadek przypominała urządzenie zwierzęcej jatki przeznaczone do wieszania mięsa zaszlachtowanych zwierząt. Przez cały spektakl tkwiła w pejzażu przedstawienia, gdzieś daleko w kącie jako traumatyczny obiekt - na hakach wisiały ubrania. Ta szatnia-jatka jest równie prymitywna jak urządzenia do masowej Zagłady, ale pozbawiona masek, jakie tamte przybrały - wprowadza do wykładu jego autor. Wykład, po premierze na portalu Facebook, będzie dostępny również na stronie internetowej (https://www.cricoteka.pl/pl/) oraz na kanale YouTube Cricoteki. Grzegorz Niziołek - polski teatrolog, literaturoznawca i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistyczn

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

Materiał własny

Materiał nadesłany

Data:

08.05.2020

Wątki tematyczne