15 sierpnia w Cricotece rusza nabór do projektu teatralnego „Dziś są moje urodziny – poszukiwania”.
Przed nami eksperyment teatralny, który jest próbą spojrzenia na ostatnie dzieło Kantora z dwóch perspektyw: naukowej i artystycznej. Przez sześć miesięcy grupa osób związanych z teatrem, tańcem czy performansem będzie poszukiwać sensów, możliwych scenariuszy i niedokonanych przesunięć w spektaklu Tadeusza Kantora Dziś są moje urodziny.
Szukamy tych, którzy chcą w trybie wspólnej pracy odkrywać tajemnicę ostatniego spektaklu Tadeusza Kantora, a przede wszystkim osób, które czynnie zajmują się teatrem, performansem czy dramaturgią.
Projekt Cricoteki rozpocznie się od rekrutacji osób chętnych do wzięcia udziału w pracy nad spektaklem. Nabór będzie otwarty od 15 sierpnia do 15 września. Punktem wyjścia do pracy scenicznej będzie seria 10 seminariów z zaproszonymi badaczami, badaczkami i osobami związanymi z Teatrem Cricot 2.
Po udziale w seminariach i warsztatach, podczas „work in progess” grupa uczestników i uczestniczek, wspólnie z aktorem Teatru Cricot 2 Bogdanem Renczyńskim, stworzy nowy, oparty na tym procesie spektakl. Premiera zaplanowana została na kwiecień 2025.
Celem projektu Cricoteki nie jest odtworzenie spektaklu Tadeusza Kantora, ale próba zbudowania w pełni autonomicznego dzieła teatralnego, powstałego ze zderzenia nowego pokolenia artystów i artystek z dziełem założyciela Teatru Cricot 2. Analiza krytyki spektaklu, jego odbioru i popremierowych losów będzie jednym z elementów pracy.
Tematy spotkań zogniskowane będą wokół istotnych dla dzieła wątków – od prezentacji stanu badań nad przedstawieniem, po krytyczne perspektywy związane z pamięcią i post-pamięcią o spektaklu, metodą pracy Tadeusza Kantora czy wieloaspektową dramaturgią. Zgromadzone w zasobach Archiwum Tadeusza Kantora w Cricotece materiały będą stanowiły podstawę procesu badawczego i działań twórczych. Projekt ma angażować sztukę i naukę, które razem są w stanie nie tylko opowiedzieć o zamkniętym już procesie twórczym, ale także uruchomić kolejny.
Kuratorzy: Tomasz Pietrucha, Bogdan Renczyński
Producentki: Justyna Droń, Anna Rejowska
Identyfikacja graficzna: Andrea Nikolov
Promocja: Małgorzata Kmita – Fugiel, Zofia Mikołajska
Obsługa techniczna: Mariusz Gąsior, Michał Warmusz
Opieka publiczności: Aleksandra Treder
Współpraca: Wiktor Bury, Joanna Geroch. Magdalena Link – Lenczowska, Aldona Mikulska, Agnieszka Oprzadek, Małgorzata Paluch-Cybulska, Anna Pulit, Małgorzata Raczkowska, Luna Sawka, Olena Yanushewska,Natalia Zarzecka, Dorota Ziajko
Produkcja: Cricoteka
Partnerzy: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Patroni medialni: TVP 3 Kraków, TVP Kultura, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Gazeta Wyborcza, e-teatr
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
***
Informacje praktyczne dotyczące naboru i ram projektu:
Rekrutacja do programu: 15 sierpnia – 15 września 2024 r.
Liczba uczestników projektu: 6 – 8 osób
Seminaria: 8 października – 17 grudnia 2024 r.
Część produkcyjna (warsztaty, próby): styczeń – kwiecień 2025 r.
Za udział w części produkcyjnej przewidziane jest honorarium.
Pokazy premierowe: 4 i 5 kwietnia 2025
Chcesz wziąć udział w projekcie?