EN

19.11.2020, 09:06 Wersja do druku

Kraków. Bronowickie Osadzanie chochoła w tym roku odbędzie się wirtualnie

W Bronowicach wciąż pamiętają o „Weselu”. Co roku przed Rydlówką, w której mieści się oddział Muzeum Krakowa, odbywa się uroczyste Osadzanie Chochoła, czyli okrywanie krzaka róży słomą. Tegoroczne obchody tego święta, nawiązującego do dramatu Wyspiańskiego, będzie można śledzić online, a wydarzenie zostało rozłożone na kilka dni.

fot. mat. organizatora

Od 19 do 22 listopada na profilu Rydlówki na Facebooku a także na stronie Muzeum Krakowa będzie można zobaczyć filmy, które muzealnicy przygotowali specjalnie na tę okazję. Dodatkowo w sobotę, 21 listopada o godz. 14.30 zostanie opublikowana filmowa relacja z tegorocznego osadzania chochoła. Aby podkreślić wagę wydarzenia, w tej samej chwili zabrzmi dzwon Bolesław na Wieży Ratuszowej.

- Osadzanie Chochoła to święto lokalnej społeczności. Rokrocznie wydarzenie współtworzone jest przez Muzeum, Towarzystwo Przyjaciół Bronowic i lokalne szkoły podstawowe, przy wsparciu Rady Dzielnicy VI. W tym roku niestety nie możemy się spotkać osobiście, ale nie poddajemy się i proponujemy spotkanie wirtualne. Będzie wspólnie świętować cztery dni – tyle ile trwało wesele Jadwigi i Lucjana. Przygotowane materiały powstały z udziałem uczniów Szkół Podstawowych 50 i 51 z Bronowic przy wsparciu Rady Dzielnicy VI. Sam obrządek, z którego relację umieścimy w sieci odbędzie się w gronie przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Bronowic. Tradycja trwa więc mimo okoliczności. - mówi Joanna Zdebska-Schmidt, kierownik Rydlówki. 

Coroczne uroczyste osadzanie chochoła to wydarzenie przywołujące słynne wesele, które było pierwowzorem dramatu „Wyspiańskiego”.

20 listopada 1900 roku w kościele Mariackim odbył się ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, a dzień później, w trakcie wesela celebrowano uroczystość czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych. W rocznicę wesela, już od ponad 50 lat czyli otwarcia Rydlówki dla zwiedzających, mieszkańcy Bronowic, przed tym domem, w którym bawili się weselnicy, osadzają chochoła. 

Z okazji 120. rocznicy wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, będącego inspiracją dla dramatu Wyspiańskiego, po uroczystym osadzaniu chochoła, odbędzie się zwiedzanie Rydlówki. Spacer online rozpocznie się o godz. 15.00, konieczne są wcześniejsze zapisy przez specjalny formularz dołączony do wydarzenia na facebooku, koszt zwiedzania - 5 zł. Po muzeum oprowadzać będzie licencjonowana przewodniczka Alicja Zioło, a uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań.

- Poczujemy prawdziwy młodopolski klimat i zapoznamy się z malarstwem takich artystów jak Włodzimierz Tetmajer czy Jan Stanisławski. Dzięki licznym fotografiom poznamy też gości weselnych – zapowiadają organizatorzy zwiedzania All In Walks.

Tytuł oryginalny

Kraków. Bronowickie Osadzanie chochoła w tym roku odbędzie się wirtualnie

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Wątki tematyczne