EN

16.02.2022, 10:52 Wersja do druku

Kraków. „Bezimienny/Nieznany” w Teatrze KTO

18 lutego Teatr KTO zaprasza na spektakl „Bezimienny/Nieznany”. To będzie opowieść o współczesnej migracji.

fot. HaWa

„Bezimienny/Nieznany” to spektakl z pogranicza teatru wizualnego, teatru fizycznego, teatru lalek oraz tańca w powietrzu, poruszający trudne aspekty współczesnej migracji. Opowiada o przyczynach i okolicznościach, w których bezimienni bohaterowie podejmują decyzję o opuszczeniu swoich domów. Twórcy stawiają pytania: Co pcha ludzi do porzucenia dotychczasowego życia i podjęcia wyprawy do innego kraju? Dlaczego ruszają do miejsc, gdzie nie ma rodziny i przyjaciół, gdzie wszystko jest bezimienne, nieznane a przyszłość niepewna?

Historie wplecione w dramaturgię spektaklu dotyczą poszukiwania bezpiecznej przystani w okrutnym świecie, w którym często trzeba poświęcić cały swój dobytek i przeszłość, aby mieć jakąkolwiek przyszłość dla siebie i najbliższych. Dotykają tematu poczucia osamotnienia, obcości, zagubienia człowieka skazanego na nową rzeczywistość, rzeczywistość wymuszoną - będącą zazwyczaj ucieczką przed zagładą.

Spektakl jest formą wspólnej podróży z widzem, podczas której na świat wydostają się kolejne historie migrantów pozamykane w walizkach, opowiadane bez słów, przy akompaniamencie dźwięków muzyki tworzonej na żywo, za pomocą instrumentów muzycznych i przedmiotów codziennego użytku. Ten teatr wizualny i fizyczny operuje bogactwem dźwięku i obrazu oddziałującym pośrednio na wyobraźnię widza, a przy tym pobudza do samodzielnej interpretacji tego spektaklu, w którym wszystko jest płynne dosłownie i metaforycznie, w ciągłym ruchu.

Widz wchodząc na pokład statku, będącego głównym elementem scenografii, towarzyszy bohaterom w wyprawie do miejsca mającego być ich nowym domem. Ta długa, niebezpieczna droga to jedyny sposób na rozwiązanie problemów, z którymi borykają się w swojej ojczyźnie, a końca jej nikt nie może być pewny. Czy dane im będzie poczuć zapach lądu, otrzymać pomoc, skonfrontować się z obcą kulturą, językiem? Trzymając w dłoni bilet podróżny widzowie sami decydują o przebiegu historii, która zostanie im opowiedziana.

Spektakl „Bezimienny/Nieznany” powstał z inspiracji serią „Wojny dorosłych, historie dzieci”, powieścią graficzną „Przybysz” Shauna Tana, „Wędrówką Nabu” Jarosława Mikołajewskiego, reportażem „Dzieci z dworca Brześć” Mariny Huli i Moniki Głuskiej - Durenkamp oraz wspomnieniami emigrantów.

Bezimienny/Nieznany

Fundacja Gra/nice

18 lutego 2022 godz. 19.00

Teatr KTO

ul. Zamoyskiego 50, Kraków

Bilety: https://bit.ly/3uO0KhH

Pomysł i realizacja: Łukasz Batko

Opieka artystyczna: Magdalena Miklasz

Muzyka: Łukasz Batko

Scenografia: Anna Adamiak, Radosław Pacholczyk, Aleksandra Batko, Masza Lesiak-Batko,

Żaneta Małkowska, Łukasz Batko

Lalki: Justyna Bernadetta Banasiak

Kostiumy: Renata Batko

Wizualizacje: Piotr Osak

Ilustracje: Marta Kazimierczak

Światło: Mariusz Rapała

Obsada: Aleksandra BatkoMasza Lesiak-BatkoŻaneta MałkowskaŁukasz Batko

Premiera: 4 czerwca 2021 r.

Spektakl przeznaczony dla widzów 13+

Czas trwania: 60 minut

fot. HaWa

Fundacja Gra/nice to świeżo krystalizująca się grupa młodych twórców (Aleksandra Batko, Masza Lesiak-Batko, Żaneta Małkowska, Łukasz Batko) na terenie regionu łódzkiego, których zamiarem jest tworzenie spektakli, kreowanie działań artystycznych oraz społecznych oscylujących dookoła tematów trudnych i niewygodnych, a jednocześnie niezbędnych do budowania świadomości społecznej. Granica to przede wszystkim miejsce spotkania, przestrzeń prowokująca do dyskusji, obszar przenikania się i zderzania różnych stylistyk (teatru formy, teatru tańca, akrobatyki itp.), wpływania na siebie, wymiany myśli, poglądów, doświadczeń i emocji. Wszystko to, co twórcy uznają za najistotniejszą i nierozerwalną część teatru. 


Źródło:

Materiał nadesłany