Smoki, mamuty, żubry i kosmici już wkrótce zawładną sceną Nowohuckiego Centrum Kultury. A to za sprawą Festiwalu Teatrów Dla Dzieci. W programie specjalne przedstawienia dla najmłodszych widzów, interaktywne wystawy i warsztaty.
Wydarzenie rozpocznie się 30 stycznia i potrwa do 12 lutego.
– Po raz pierwszy w tym roku, w samym środku zimy, zrobi się zielono, ponieważ tegoroczna edycja festiwalu będzie poświęcona zagadnieniom ekologii. Podczas 14 festiwalowych dni na trzech scenach dzieci zobaczą kilkanaście spektakli z teatrów z całej Polski. Bajkowe opowieści snuć będą aktorzy m.in. z Gdańska, Poznania, Warszawy, Olsztyna, Wałbrzycha, Lublina i Jeleniej Góry – zapowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.
Z myślą o najmłodszych
Nieodłączną część Festiwalu Teatrów Dla Dzieci stanowią spektakle dla najnajów. Przedstawienia te dedykowane są widzom już od 6. miesiąca życia. Podczas nich dzieci wraz z opiekunami doświadczają kontaktu z aktorami, lalkami, muzyką czy scenografią. Spotkania dopasowane są do potrzeb i zdolności percepcyjnych najmłodszych widzów.
Wśród propozycji dla najnajów znalazły się takie przedstawienia jak: „Statek Noego” Teatru Maska w Rzeszowie, „Do góry” Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze oraz „O czym szepcze las” Teatru Animacji w Poznaniu i Art Fraction Foundation.
A co dla starszaków? „Złota” Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, „Biruta i tajemnica rzeki” Teatru Maska w Rzeszowie, „Mamu-Ty” Olsztyńskiego Teatru Lalek, „Żubr Pompik” Teatru Fuzja z Poznania, „Dziób w dziób” Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, „Kosmici” Miejskiego Teatru Miniatura z Gdańska czy „Iris i Tęczowe Drzewo” Teatru Figurki z Krakowa. Łącznie na scenie NCK zaprezentowanych zostanie kilkanaście różnych spektakli.
Warsztaty i wystawy
W trakcie festiwalu będzie można bezpłatnie zwiedzać dwie interaktywne wystawy. Pierwsza z nich, inspirowana serią książek Tomasza Samojlika – „Żubr Pompik. Wyprawy”, zachęci najmłodszych do poznawania natury i odkrywania skarbów polskich parków narodowych.
Druga ekspozycja to z kolei wielkoformatowa wystawa pokonkursowa trzeciej edycji międzynarodowego konkursu Jasnowidze.
Oprócz przedstawień i wystaw na uczestników festiwalu będą czekać warsztaty plastyczne i edukacyjne inspirowane spektaklami. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci poznają najważniejsze gatunki drzew w Polsce, zwierzęta leśne oraz ich tropy. Natomiast w trakcie warsztatów z rysunku, ceramiki i papieroplastyki, uczestnicy stworzą bajkowe postacie smoków czy leśną chatkę wróżek.
Szczegółowy program Festiwalu Teatrów Dla Dzieci dostępny jest na stronie Nowohuckiego Centrum Kultury.