EN

14.06.2023, 10:30 Wersja do druku

Kraków. Artystyczne lato: propozycje kulturalne na wakacje

Koncerty, uliczne przedstawienia, festiwale oraz spotkania z artystami - najbliższe tygodnie w Krakowie będą obfitować w inspirujące wydarzenia kulturalne. Sprawdźcie, kiedy koniecznie należy wybrać się pod Wawel.

fot. Jerzy Ruciński

Pochód Lajkonika (15 czerwca)

W połowie czerwca, dokładnie w dniu oktawy Bożego Ciała, ulicami Krakowa przejdzie Pochód Lajkonika. Tradycja ta, choć obecna w stolicy Małopolski od XVIII wieku, swoje korzenie wywodzi jeszcze ze średniowiecza. Opiera się na legendzie o ataku Tatarów, którzy mieli zaatakować Kraków w trakcie świątecznej procesji. Na ratunek miastu pospieszyli flisacy zamieszkujący wieś Zwierzyniec (obecnie jedną z dzielnic miasta) - nie tylko powstrzymali najeźdźców, ale także przywdziali ich orientalne stroje i na grzbietach zabranych im koni ruszyli w kierunku Rynku Głównego, aby z krakowianami świętować swoje wielkie zwycięstwo i ocalenie stolicy. Na czele pochodu jechał przywódca flisaków, przebrany w zdobne szaty samego chana - dzisiaj nazywany właśnie Lajkonikiem albo Konikiem Zwierzynieckim. Przemarsz kończy się na scenie pod Wieżą Ratuszową, na której Lajkonik w towarzystwie prezydenta Krakowa wznosi toast za pomyślność mieszkańców i wykonuje taniec zwany urbem salutare - pokłon miastu.

Noc Teatrów (17 czerwca)
Trzeci weekend czerwca to prawdziwe święto dla wszystkich teatromaniaków. Wtedy bowiem już po raz szesnasty odbędzie się Noc Teatrów - prawdziwy nocny maraton, podczas którego zobaczyć będzie można ponad 60 różnych spektakli oraz przedsięwzięć teatralnych. Wystawione zostaną nie tylko na deskach najbardziej szacownych krakowskich scen, lecz także w kilku lokalizacjach na świeżym powietrzu - podczas zeszłorocznej edycji pokazy odbyły się na Rynku Głównym lub dziedzińcu przed Starą Synagogą. Na większość spektakli wstęp jest bezpłatny, natomiast obowiązkowe będzie odebranie darmowych wejściówek, które będą dystrybuowane przez kasy biorących udział w akcji teatrów. Warto też pamiętać, że miesiąc później - 15 lipca - w podobnej formule odbędzie się Noc Jazzu!

Wianki w Krakowie (24 czerwca)
Podczas najdłuższych dni w roku Kraków nie zaśnie ani na moment, zwłaszcza w weekend. Dlaczego? W sobotę zaczyna się znany w całej Polsce Festiwal Wianki. Impreza startuje już o godzinie 11.00 piknikiem naukowo-przyrodniczym, który odbędzie się na polankach na Wesołej. Kolejnym punktem będą zorganizowane w różnych lokalizacjach w mieście warsztaty z plecenia wianków, które później mogą wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek - zwycięzców poznamy około godziny 18.00. W tym czasie widownię rozgrzeją już pierwsi artyści, którzy zagrają na głównej scenie na Powiślu - jako pierwsza wystąpi młoda, północnomacedońska wokalistka Dina Jashari z zespołem Drugari. Później na estradzie pojawią się Kasia Lins, Piotr Zioła, a o 20.30 - ceniony polski muzyk hip-hopowy Miuosh. Ale to nie koniec atrakcji! W parku Jordan w niedzielę o 4.00 rano, podczas wschodu słońca, na najbardziej wytrwałych czeka koncert tradycyjnych pieśni litewskich, polskich i ukraińskich, nawiązujących do tradycji świętojańskich.

Festiwal Kultury Żydowskiej (28 czerwca - 2 lipca)
Impreza instytucja, bez której trudno sobie nawet wyobrazić lato w Krakowie. Na przełomie czerwca i lipca już po raz 32. odbędzie się kultowy Festiwal Kultury Żydowskiej. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie „ruah", czyli - tłumacząc z hebrajskiego - „powietrze". W ramach imprezy zorganizowanych zostanie kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń: od spacerów z przewodnikami po Kazimierzu i wykładów, przez warsztaty kulinarne, dyskusje z zaproszonymi gośćmi, spotkania autorskie aż po koncerty oraz projekcje filmowe. Co jednak najważniejsze, po trzech latach przerwy spowodowanej wybuchem pandemii do samego serca dawnej żydowskiej dzielnicy wraca słynny koncert „Szalom na Szerokiej", który odbędzie się w sobotni wieczór 1 lipca. Bilety i wejściówki (także te darmowe) na poszczególne wydarzenia można już nabywać za pośrednictwem strony internetowej festiwalu. Na niektóre koncerty wejściówki będzie można kupić także bezpośrednio przed imprezą w kasie biletowej.

Summer Jazz Festival Kraków (2 lipca - 2 września)
Ta dobrze już znana w całym kraju i poza jego granicami impreza początkowo organizowana była przez zespół kultowej Piwnicy pod Baranami - po raz pierwszy (jeszcze jako Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami) odbyła się w 1996 roku w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia kabaretu stworzonego przez Piotra Skrzyneckiego. Wtedy koncerty odbywały się przez cały lipiec, ściągając do znajdującej się przy samym Rynku Głównym piwnicy setki fanów jazzu. Z czasem festiwal znacznie się rozrósł i wkroczył też na inne sceny - m.in. do Opery Krakowskiej, Radia Kraków, Centrum Manggha czy ICE Kraków. Z powodu swojej rosnącej popularności, wykraczającej daleko poza kultowe, ale ciasne ściany Piwnicy pod Baranami, impreza od 2017 roku funkcjonuje już jako Summer Jazz Festival Kraków. Podczas jej tegorocznej, już 28. edycji będzie można wybrać się na koncerty cenionych przedstawicieli tego gatunku - w stolicy Małopolski pojawią się m.in. Marcus Miller, Billy Cobham czy Michel Camilo.

Miłosz Festival (5-9 lipca)
„Piosenki o końcu świata" - od tytułu wiersza Czesława Miłosza, poświęconego trudnym doświadczeniom wojennym, jest hasłem przewodnim tegorocznej, dwunastej edycji festiwalu promującego twórczość krakowskiego noblisty. Jak twierdzą organizatorzy, wybór hasła nie był przypadkowy, bo znakomicie oddaje obecnie panujące w Europie nastroje - dramat wojny w Ukrainie czy szybko postępujące zmiany klimatyczne. Podczas tej pięciodniowej imprezy odbywającej się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym będzie można spotkać wielu inspirujących poetów - m.in. Ewę Lipską, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Julię Fiedorczuk, Stanisława Kalinę Jaglarza czy Ryszarda Krynickiego. Przewidziano ciekawe spotkania z twórcami poezji z Niemiec i Łotwy, sporo miejsca poświęcone zostanie także twórczości ukraińskiej. Z kolei dla najmłodszych zorganizowany zostanie piknik poetycki, w ramach którego dzieci będą miały okazję pokolorować wiersze, wziąć udział w slamie poetyckim czy poznać poezję Wisławy Szymborskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, obowiązują jedynie wejściówki, które można zarezerwować online.

Ulica Festival (7-9 lipca)
To organizowane przez zespół krakowskiego teatru KTO od 1988 roku wydarzenie uchodzi za jeden z najstarszych festiwali teatrów ulicznych w całej Europie Środkowej. W tym roku po raz kolejny pod Wawel zjadą się artystyczne zespoły niemal z całego świata - m.in. z Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Francji, a nawet odległej Argentyny. Nie zabraknie także polskich wykonawców, a wszystkie spektakle wystawione zostaną oczywiście pod gołym niebem. Ich tłem będą m.in. Rynek Główny, Mały Rynek, Rynek Podgórski, a także... podwórka kilku krakowskich dzielnic. Mało tego - festiwal wykracza poza sam Kraków, dzięki czemu niektóre sztuki będzie można zobaczyć także w Limanowej, Tarnowie, Niepołomicach i Wieliczce. Łącznie, w trakcie trzech festiwalowych dni, odbędzie się ponad sto prezentacji teatralnych - wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy!

Tytuł oryginalny

Artystyczne lato

Źródło:

„Newsweek Polska” Nr 24

Autor:

Marcin Wieczorkowski

Data publikacji oryginału:

12.06.2023

Wątki tematyczne